Povodí Labe zvýšilo hladinu řeky. Vlna má pomoci lodi uvízlé v Drážďanech

Pracovníci Povodí Labe v noci na dnešek několik hodin navyšovali průtok v řece. Cílem je zvednout hladinu řeky v Drážďanech a napomoci k uvolnění české nákladní lodi. Vlna by do německého města měla dorazit někdy v průběhu dnešního odpoledne až večera. Devadesát metrů dlouhé plavidlo uvízlo na mělčině pod Mariánským mostem v centru Drážďan včera dopoledne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká nákladní loď uvízlá na mělčině v Drážďanech

Česká nákladní loď uvízlá na mělčině v Drážďanech | Foto: Pavel Polák

Vodohospodáři upouštěli vodu z jezu v Ústí nad Labem – Střekově. Průtok řeky navyšovali od půlnoci do čtyř hodin do rána.

Během této doby zvedli hladinu na 210 centimetrů. Ráno však už byla hladina v Ústí nad Labem na 185 centimetrech.

Vlna, která doputuje do Drážďan, by tam měla zvednout hladinu přibližně o 20 až 25 centimetrů, což by mělo uvízlé lodi stačit k tomu, aby odplula.

Verze o tom, kdy se tak stane, se v průběhu dne mění. Podle posledních odhadů německé strany by to mohlo být někdy v průběhu odpoledne až večera.

Pokud ani vyšší hladina nepomůže, bude zřejmě nutné vyložit náklad sojového šrotu, který loď veze.

Podobné události jako ta s českou nákladní lodí nejsou na Labi vzácností. Skoro každý rok se nějaká přihodí.

Úsek od Střekova k německé hranici patří i v období, kdy je víc vody, k těm složitějším. Proto tam i rekreační lodě smí vést pouze člověk s průkazem vůdce malého plavidla – tedy když má lidové řečeno kapitánské zkoušky – zatímco na jiných úsecích Labe a Vltavy se smí jezdit s jachtou do určité velikosti bez jakéhokoliv průkazu.

Česká nákladní loď uvízlá na mělčině v Drážďanech | Foto: Pavel Polák

ČRo, Pavel Polák, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme