Povodí Lužnice znovu hlásí stav pohotovosti

Hladina jihočeské Lužnice po víkendových lijácích znovu stoupla - na celém povodí řeky byl proto v poledne preventivně vyhlášen stav pohotovosti, což je druhý stupeň povodňové aktivity. Další vzestup už ale vodohospodáři nepředpokládají. Víkendový přívalový déšť rozvodnil některé potoky na Českobudějovicku a Českokrumlovsku a způsobil problémy na hrázích rybníků ve středních Čechách. Téměř tři týdny po vyvrcholení srpnových záplav si povodeň připsala na konto sedmnáctou oběť. Stal se jí muž, který se utopil v Třeboni při úklidu zaplaveného sklepa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozvodněný potok | Foto: David Veis

Přestože voda v Lužnici odpoledne už kulminovala a klesá, druhý stupeň stále zůstává v platnosti. Ten byl preventivně vyhlášen v celém táborském okrese, přestože je pravděpodobné, že reálný stav hladiny Lužnice například v Bechyni odpovídá stupni prvnímu. Hydrologové očekávají, že voda bude nadále opadat. Podle informací z okresního krizového štábu je pravděpodobné, že během večera nebo úterního rána bude druhý stupeň povodňové aktivity na Lužnici odvolán.

Hladina Lužnice začala stoupat po nedělních deštích. Například v Plané se hladina řeky zvýšila o 90 centimetrů. V Táboře a na dalších místech proto byli lidé žijící v blízkosti řeky vyzváni, aby z preventivních důvodů zajistili svůj majetek. To znamená, že měli přestěhovat cenné věci do vyšších pater domů a přeparkovat vozy.

Z jižních Čech dnes přišla i jiná zlá zpráva: při odčerpávání vody ze zaplaveného sklepa zahradní chatky v Třeboni na Jindřichohradecku tam v sobotu zemřel sedmačtyřicetiletý muž. Stal se tak už sedmnáctou obětí letošních záplav. Podle policie muž pracoval v uzavřené místnosti s čerpadlem, které poháněl benzínový spalovací motor. Nadýchal se výfukových zplodin, upadl na podlahu a v záplavové vodě utonul.

Další statisíce korun k povodňovým škodám včera připsala rozvodněná řeka Úpa v Krkonoších. Podle šéfa Krkonošského národního parku Jiřího Nováka prošla Úpou zřejmě více než stoletá voda. V Horním Maršově řeka zaplavila náměstí, sklepy domů a několik rekreačních zařízení. Podle starosty Jan Götze se musí především uklidit koryto řeky.

"Nutnost provádět okamžitá opatření zapojilo ty, kteří mohli, do práce, takže teď je taková trochu unavená už, ale spíš soudržná nálada. Budeme se snažit maximálně pomoci těm, kteří postiženi byli. Nanesení štěrku bahna na náměstí, tak si myslím, že během týdne jsme schopni vyčistit. Samozřejmě trošku jiná oblast je v Malé Úpě, kde je víc poškozena státní silnice. Ale mosty je možné opravit, regulace se mohou opravit, ale pokud nebude pořádek okolo toku, tak k tomuhle by muselo dojít pokaždé."

Některé části Prahy, především Karlín a Libeň, zůstávají po záplavách v katastrofálním stavu a potýkají se s nedostatkem dobrovolníků. O víkendu se v nich začaly hromadit další kupy páchnoucích odpadků. Vojáci, kteří dosud s úklidem pomáhali, měli totiž po mnoha dnech těžké práce volno. Úklid povodní zasažené Malé Strany, Petrské čtvrti a oblasti Na Františku v Praze 1 kromě drobností skončil. Do obecních domů nastupují stavební firmy a začínají je opravovat. Největší problém je dokončení úklidu zatopených suterénů domů na Starém městě. Podle starosty Prahy 1 Jana Bürgermeistera tam sklepy zaplavila spodní voda. Jejich celoplošné čištění potrvá ještě tento týden.

Poprvé po katastrofální povodni začaly dnes fungovat některé dříve zatopené nemocnice. Patří mezi ně i pražská Na Františku nebo nemocnice v Kralupech nad Vltavou. Otevírá se ale i nemocnice v Plané na Tachovsku. Tam se obnovuje provoz většiny oddělení, která musela být k prvnímu srpnu uzavřena kvůli kritickému nedostatku peněz a lékařů. Jaká oddělení začnou v Plané opět slouži lidem - to vysvětluje ředitel nemocnice Kamil Kosturik. "Planá začne poskytovat služby na 20 lůžkách interního oddělení. Že budou otevřené kromě interní ambulance též ambulance chirurgická a ambulance urologická. Samozřejmě budou fungovat přiměřeně laboratoře a rentgen a ty jiné ambulance, které fungovaly. Také bude fungovat dětská služba první pomoci."

Do pražské nemocnice Na Františku se opět vracejí pacienti. Ti museli být evakuováni před třemi týdny. Nemocnice otevřela téměř všechna oddělení. Mimo provoz zůstává pouze ARO, které je ještě třeba vysušit. I tak by ale měla začít fungovat do několika dnů. Evakuace se 12. srpna dotkla asi 200 pacientů. Stovka jich zůstala v domácím ošetřování, 94 našlo útočiště ve čtyřech pražských nemocnicích. Zpět by se měli všichni vrátit během několika dnů. Velká voda, která se do nemocnice dostala kanalizací, zaplavila celý suterén i část přízemí. Pod vodou se ocitly elektrostanice, kotelna i další prostory. Jak ale potvrdil ředitel nemocnice na Františku Ivo Jokl, veškerou lékařskou techniku se podařilo zachránit. I tak ale škody dosahují asi deseti miliónů korun.

Po více než dvou týdnech se návštěvníkům opět otevřely brány Památníku národního utrpení v Terezíně. Povodně sice město hodně poničily, ale už dnes se podařilo veřejnosti zpřístupnit Malou pevnost a Muzeum ghetta. Fungovat začalo také středisko v bývalých Magdeburských kasárnách. Na Židovský hřbitov s krematoriem, kde dosud stojí voda, se ale návštěvníci stále nedostanou. Škody, které v objektech napáchala povodeň, se odhadují na 60 miliónů korun. Ředitel muzea Jan Munk počítá s vybranými penězi za vstupné na obnovu památníku. "Ty peníze, které zaplatí turisté, vlastně jdou celé na údržbu a rekonstrukci těch zničených věcí. Bez toho se nehneme dál."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Martin Sobotka, Miroslav Zimmer, Marika Táborská, Ivana Musílková, Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme