Druhý stupeň povodňové pohotovosti trvá na čtyřech tocích. Nejvážnější je situace na jihu Moravy

Během sobotního dne klesly další hladiny řek a potoků, které začaly stoupat po vytrvalých úterních a středečních deštích. V neděli ráno byly na druhém stupni povodňové aktivity už jen čtyři řeky. V pohotovosti jsou tak stále toky v Moravskoslezském kraji, Pardubicku a na jižní Moravě.

Zlín, Brno, Olomouc, Ostrava, Pardubice (Aktualizováno: 18:05 18. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pytle s pískem, které ve vesnici Renoty na Olomoucku naplnili hasiči. Fotografie z 29. června

Na jižní Moravě jsou dvě řeky na druhém stupni povodňové aktivity | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Jihomoravský kraj

V Jihomoravském kraji platily v neděli odpoledne už pouze dva druhé povodňové stupně značící pohotovost. Na Moravě v Lanžhotě hladina klesá, setrvalá je na Svratce v Brně-Poříčí. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Mapa Českého hydrometeorologického ústavu k 12.20 | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Pro okolí Břeclavi platí až do odvolání povodňová pohotovost. Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Povodňová bdělost, tedy nižší stupeň výstrahy, platí i v okolí Hodonína a Veselí nad Moravou, Mikulova a částečně i v okolí Brna.

V kraji v týdnu vydatně pršelo a některé z toků se dostaly až na třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení, situace se už ale uklidňuje.

Na třetím povodňovém stupni byla v týdnu i Morava v Lanžhotě, na druhý stupeň se dostala v noci z pátku na sobotu, od té doby s výkyvy klesá. V nedělli v 15.10 byla hladina na 475 centimetrech, kdy druhý povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 460 centimetrů, třetí při 530 centimetrech.

V Lanžhotě přitom mohla Morava stoupnout více, vodohospodáři ale část vody z řeky nad Lanžhotem odpouštěli do lužních lesů obory Soutok.

Druhý povodňový stupeň přetrvává na Svratce v Brně-Poříčí. Hladina kolem 15.40 dosahovala 171 centimetrů, stav se od pátečního odpoledne téměř nezměnil, klesá jen pozvolna. Tok je ale ovlivněný manipulacemi na Brněnské přehradě.

Na prvním povodňovém stupni, který značí bdělost, byla kolem 16.00 Dyje na Nových Mlýnech a v Ladné, Svratka ve Veverské Bítýšce a v Židlochovicích, Svitava v Letovicích a Bělá v Boskovicích.

Hladiny jsou buď setrvalé nebo klesají. Z druhého na první povodňový stupeň se dostala v noci ze soboty na neděli i Morava ve Strážnici. V 15.40 byla hladina na 541 centimetrech se sestupnou tendencí. První stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 530 centimetrů, druhý při 600 centimetrech.

Olomoucký kraj

Na třech místech v Olomouckém kraji platil i v neděli odpoledne první stupeň povodňové aktivity značící bdělost. Nad spodní hranicí pro jeho vyhlášení byly na Prostějovsku hladiny Blaty v Klopotovicích a Hloučely pod vodní nádrží Plumlov, na Přerovsku hladina Romže v Polkovicích. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Moravy (PMO).

Vše, co víme o koronaviru: nemění své chování, vytváří mikrosraženiny a chlad mu svědčí

Číst článek

Hladina Blaty v Klopotovicích v neděli v 07.00 dosahovala 219 centimetrů, v 13.00 pak 217 centimetrů, první stupeň povodňové aktivity je tam vyhlašován od úrovně 180 centimetrů.

Hloučela pod přehradou byla 07.00 na 55 centimetrech a v 13.00 na 56 centimetrech, tedy šest centimetrů nad spodním limitem pro první povodňový stupeň.

Na Romži v Polkovicích zaznamenal ČHMÚ v 07.00 hladinu na úrovni 205 centimetrů a ve 13.00 na úrovni 201 centimetrů, dolní hranice pro první stupeň povodňové aktivity je v obci stanovena na 190 centimetrů.

Podle odpoledního nedělního vyjádření krajských hasičů na jejich oficiálním facebookovém profilu je situace na všech tocích stabilizovaná. „Postupně se začaly čerpat jednotlivé laguny, o kterých je známo, že standardně neklesají se snižující se hladinou vodních toků,“ uvedli hasiči.

Momentálně se podle nich na Přerovsku čerpají laguny v zahrádkářské a chatové kolonii Pod Křivým v Hranicích a v lokalitě Tovačov - Annín, na Olomoucku laguny v Liboši a Štěpánově. Čerpalo se částečně i na Šumpersku, například v Rapotíně, a Jesenicku.

Moravskoslezský kraj

Druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti, platil v neděli v podvečer už jen na jednom místě Moravskoslezského kraje. Šlo o řeku Opavu v Děhylově na Opavsku, kde hladina ale i nadále klesá. ČTK to řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

„Situace už se uklidnila,“ uvedla po 17.00 Vlčková. Podle ní zůstává ještě první povodňový stupeň na řece Odře v Bohumíně na Karvinsku, kde situaci ale ovlivňuje skutečnost, že se do Odry vlévají další toky.

Podle Vlčkové se mohou první povodňové stupně vyskytnout ještě pod přehradami. Důvodem je ale to, že vodohospodáři přehrady začali regulovaně odpouštět tak, aby se jejich hladina opět dostala na úroveň zásobních prostor. Podle Vlčkové lze předpokládat, že přehrady se budou odpouštět ještě v průběhu týdne.

Během noci ze soboty na neděli v kraji ustal déšť a srážky byly jen občasné. Podobná situace by měla být rovněž v pondělí a počasí by stav na tocích nemělo ovlivnit.

Pardubický kraj

Dvě řeky v Pardubickém kraji jsou stále nad svými obvyklými stavy. Druhý povodňový stupeň platí na Loučné v Dašicích, nejnižší první na témže toku v Cerekvici nad Loučnou a na Chrudimce v Padrtech. ČTK to zjistila z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle modelové předpovědi by hladiny řek měly dále klesat. Loučná v Dašicích by se měla na první stupeň dostat v noci na pondělí, podobně se budou snižovat další vodní toky.

V sobotu platil první povodňový stupeň i na Novohradce v Úhřeticích a Jevíčce v Chornicích, v Královéhradeckém kraji na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí. Jejich hladiny jsou již na běžné úrovni.

Zlínský kraj

Hladina řeky Moravy ve Spytihněvi na Zlínsku klesla v neděli dopoledne pod spodní hranici prvního stupně povodňové aktivity znamenajícího bdělost. Bylo to poslední místo ve Zlínském kraji, kde ještě některý z povodňových stupňů platil.

‚Tohle je mé životní svědectví.‘ David Attenborough varuje v novém filmu před devastací planety

Číst článek

Už v neděli ráno klesla řeka Morava pod limit pro vyhlášení prvního stupně také v Kroměříži. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Moravy (PMO).

Podle kroměřížského starosty Jaroslava Němce (Nezávislí) povodeň přes město přešla, aniž by způsobila významnější škody.

„Jinak se, řečeno s nadsázkou, také potvrdilo, že povodeň přichází vždycky nevhod. Letos to nebylo o víkendu ani o svátcích, ale při epidemii koronaviru, kdy integrovaný záchranný systém i úřady jsou v částečných karanténách,“ uvedl v nedělní tiskové zprávě Němec, který je předsedou povodňové komise města.

Pracovníci komise se podle mluvčího kroměřížské radnice Jana Vondráška zpočátku potýkali s rozdíly mezi daty ČHMÚ a PMO, která se při středeční kulminaci Moravy lišila asi o 30 centimetrů. Srovnala se až v pátek po kalibraci čidel a přepočítání.

„Úplně jsme se tak na tyto údaje nemohli spolehnout. Proto jsme si hlavně hlídali kritická místa, jako jsou soutoky malých vodních toků s Moravou, zatrubnění potoků, mostky a propustky. Nad jezem Strž, který kvůli probíhajícím opravám nemohl být v celé šířce sklopený, jsme hlídali levobřežní rozliv. Věžecký potok, který dříve ohrožoval Postoupky a Miňůvky nás naproti tomu nechal v klidu, protože zde fungovala protipovodňová ochrana poldru obce Zlobice,“ uvedl Petr Vodák, tajemník povodňové komise města a vedoucí radničního odboru životního prostředí.

Mnoho škod podle něj nezpůsobily ani vytrvalé deště. „Trvaly sice delší dobu, ale nebyly přívalové, takže nedocházelo k větším erozím z polí, a škodám způsobeným tekoucím bahnem,“ doplnil Vodák.

V neděli v 07.00 byla hladina Moravy v Kroměříži podle ČHMÚ na 398 centimetrech a v 11.30 na 393 centimetrech, spodní hranice pro vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity je tam 400 centimetrů.

Ve Spytihněvi dosahovala v 07.00 hladina řeky 421 centimetrů, o čtyři a půl hodiny později to bylo 390 centimetrů. Také tam je spodní hranice, po jejímž dosažení začíná platit bdělost, stanovena na 400 centimetrech.

Hladiny řek a potoků v regionu začaly stoupat vinou vytrvalých dešťů v úterý a především ve středu. Na několika tocích v regionu později platil i třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení.

Poté, co srážky v noci na čtvrtek ustaly, začaly klesat i průtoky v řekách a potocích. V pátek a sobotu se sice déšť, byť s nižší intenzitou, vrátil, opětovný nárůst průtoků a zvyšování hladin vodních toků v regionu to však nezpůsobilo.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme