Hladiny řek dál klesají. Na druhém stupni povodňové pohotovosti je už jen pět toků

Hladiny řek, které začaly stoupat po vytrvalých úterních a středečních deštích, dále klesají. Během sobotního odpoledne hlásilo druhý stupeň povodňové aktivity už jen pět toků. Povodňová pohotovost je stále na jižní Moravě, v Moravskoslezském kraji a na Pardubicku.

Praha (Aktualizováno: 17:30 17. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči museli kvůli zvýšené povodňové aktivitě zasahovat na několika místech v republice. Ilustrační foto | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Zlínký kraj

Hladina řeky Moravy klesla během sobotního dopoledne ve Spytihněvi na Zlínsku ze druhého stupně povodňové aktivity značícího pohotovost na první stupeň. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Moravy (PMO). Na některých místech Zlínského kraje znovu prší, podle vodohospodářů může v zasažených oblastech docházet k opětovnému vzestupu hladin.

Mapa Českého hydrometeorologického ústavu k 15.00 | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

V 09.30 byla hladina Moravy ve Spytihněvi na 497 centimetrech, o dvě a půl hodiny dříve na 503 centimetrech. Spodní hranice pro vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity je tam 500 centimetrů.

První stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost evidovali v sobotu dopoledne vodohospodáři na Moravě v Otrokovicích na Zlínsku a také v Kroměříži, kde byl ještě v pátek večer vyhlášený druhý povodňový stupeň.

V noci z pátku na sobotu podle mluvčího PMO Petra Chmelaře přetrvávaly v povodí Moravy a také Dyje srážky nízké intenzity, za posledních šest hodin byly srážkové úhrny do pěti milimetrů. „Na sledovaných tocích měly vodní stavy klesající nebo stagnující tendenci,“ uvedl v sobotní tiskové zprávě Chmelař.

Hladiny na většině nádrží podle něj již nestoupají a po kulminaci jsou řízeně vypouštěny retenční prostory s případným částečným předpuštěním zásobních prostorů.

„Podle předpovědi ČHMÚ se bude na našem území ještě vyskytovat déšť. V důsledku předpokládaných srážek a nasycení velké části povodí nelze vyloučit opětovné vzestupy hladin v zasažených oblastech,“ doplnil mluvčí.

Moravskoslezský kraj

V Moravskoslezském kraji už na žádném z míst neplatí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Na dvou místech i dnes v podvečer byl druhý stupeň, šlo o řeku Opavu v Držkovicích a Děhylově na Opavsku. Hladina ale po centimetrech i nadále klesá. ČTK to řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Na východě Česka se rozvodnily řeky. Třetí povodňový stupeň platí na dvaceti místech

Číst článek

„První stupně povodňové aktivity máme na osmi místech. Nezahrnujeme tam první stupně pod přehradami, které vznikají řízeným odpouštěním vody,“ řekla Vlčková. Dodala, že v noci by měl ustávat déšť a situace by se tak dále měla uklidňovat.

V pátek už byl zprovozněný nájezd na dálnici D1 u Vrbice na Karvinsku, který ve středu zaplavila voda a musel být zavřený. V sobotu dopoledne byla opět otevřena i cesta mezi Hlučínem a Děhylovem, informovalo o tom město Hlučín na webových stránkách. „S ohledem na snížení vodního toku Opavy a snížení hladiny Hlučínského jezera je dopravní komunikace mezi Hlučínem a Děhylovem znovu otevřena.“

Kvůli dešti museli hasiči v týdnu odčerpávat vodu především ze sklepů i lagun nebo odstraňovat polámané stromy, voda však zaplavila také silnice.

Olomoucký kraj

Hladina Romže v Polkovicích na Přerovsku klesla dnes dopoledne ze druhého stupně povodňové aktivity značícího pohotovost na první stupeň, tedy bdělost. Totéž nastalo dopoledne i v případě řeky Moravy v Olomouci, hladiny obou toků nadále pozvolna klesají. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Moravy (PMO).

Na některých místech Olomouckého kraje však znovu prší, podle vodohospodářů mohou v zasažených oblastech opět stoupat hladiny.

Šporcl, Hrůza, Pokáč. Benefiční večer Světlo pro Světlušku pomáhal zrakově hendikepovaným

Číst článek

Na Moravě v Olomouci-Nových Sadech platil druhý stupeň povodňové aktivity od čtvrtka, je tam vyhlašován od úrovně hladiny 390 centimetrů. Ještě dnes v 07.30 dosahovala ve městě 392 centimetrů, v 10.00 už to bylo 384 centimetrů a ve 14.30 pak 369 centimetrů.

Na Romži dosahovala hladina v 07.30 výšky 225 centimetrů, byla tedy pět centimetrů nad spodní hranicí znamenající vyhlášení pohotovosti. K 10.00 klesla na 222 centimetrů, ve 14.30 byla na 218 centimetrech.

První stupeň povodňové aktivity platil dnes odpoledne v Olomouckém kraji ještě na Blatě v Klopotovicích na Prostějovsku, Olešnici v Kokorách na Přerovsku a Hloučele pod vodní nádrži Plumlov na Prostějovsku.

Jihomoravský kraj

V Jihomoravském kraji platily v sobotu odpoledne už pouze tři druhé povodňové stupně značící pohotovost. Na řece Moravě ve Strážnici hladina klesá, v Lanžhotě se přechodně dostala znovu na třetí stupeň, setrvalý stav hladiny je na Svratce v Brně-Poříčí. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

V kraji vydatně pršelo celé úterý i středu, místy také v pátek a v noci na sobotu. Očekává se další déšť.

Na Moravě ve Strážnici a v Lanžhotě ještě v pátek večer platil třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Ve Strážnici hladina klesla na druhý stupeň dnes nad ránem, ve 14.20 dosahovala 635 centimetrů se sestupnou tendencí. Druhý stupeň se vyhlašuje při dosažení 600 centimetrů, třetí při 660 centimetrech.

V Lanžhotě se Morava na druhý stupeň dostala ještě před půlnocí, v sobotu dopoledne ale po poklesu začala mírně stoupat. Kolem poledne se hladina znovu pohybovala těsně na třetím povodňovém stupni, aktuálně opět klesá. Ve 14.10 byla na 528 centimetrech. Druhý povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 460 centimetrů, třetí při 530 centimetrech. 

Morava přitom mohla v Lanžhotěstoupnout více, vodohospodáři ale část vody z řeky nad Lanžhotem odpouštějí do lužních lesů obory Soutok.

Netypické přívalové deště způsobily v Indii záplavy. Zemřelo již nejméně 60 lidí, poškodily také úrodu

Číst článek

Druhý povodňový stupeň přetrvá na Svratce v Brně-Poříčí. Hladina ve 14.20 dosahovala 173 centimetrů, stav se od pátečního odpoledne téměř nezměnil. Tok je ale ovlivněný manipulacemi na Brněnské přehradě.

Na prvním povodňovém stupni, který značí bdělost, byla kolem 14.30 Trkmanka ve Velkých Pavlovicích, Dyje na Nových Mlýnech a v Ladné, Svratka ve Veverské Bítýšce a v Židlochovicích, Svitava v Letovicích a Bělá v Boskovicích. Hladiny jsou buď setrvalé, nebo klesají.

Pro okolí Břeclavi, Hodonína a Veselí nad Moravou platí až do odvolání povodňové ohrožení. Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Stejná výstraha s nižší mírou ohrožení platí i v okolí Brna a na jih od Brna.

Pardubický kraj

I v Pardubickém kraji se hladiny rozvodněných řek minulých dní dále snižují. Druhý povodňový stupeň platí jen na Loučné v Dašicích, kde byl do půlnoci stupeň třetí. Nad běžnými stavy jsou i další vodní toky.

Stav bdělost platí podle Českého hydrometeorologického ústavu na Loučné v Litomyšli a Cerekvici nad Loučnou a Chrudimce v Padrtech. Přetrvává také na Novohradce v Úhřeticích a Jevíčce v Chornicích. V Královéhradeckém kraji je první povodňový stupeň pouze na Tiché Orlci v Čermné nad Orlicí.

Hladiny řek by měly dál klesat. Na některých místech jejich snižování zbrzdily další deště.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme