Hladina Hvozdnice na Opavsku klesla, meteorologové ale stále varují před povodněmi na západě a jihu Čech

Hladina řeky Hvozdnice v Jakartovicích na Opavsku klesla v pátek časně ráno na normální stav. Večer tam přitom po přívalovém dešti platil extrémní stupeň ohrožení. Druhý stupeň povodňové aktivity platil ráno na Plzeňsku na Úslavě v Plzni-Koterově a v Prádle a na Klabavě v Nové Huti a na Botiči v Průhonicích u Prahy. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha meteorologů před záplavami potrvá do večera.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodňový stupeň platí i na dvou jihočeských řekách. Ilustrační foto | Foto: Bára Branná | Zdroj: Český rozhlas

Ve čtvrtek působil přívalový déšť problémy zejména na Opavsku. Škody voda znovu páchala v Šilheřovicích, kde už ve středu udeřila lokální povodeň. V Jakartovicích vystoupla hladina řeky Hvozdnice ve čtvrtek večer až na 185 centimetrů, v normálu je přitom minimálně o metr níže.

Česko zasáhnou silné bouřky s vydatným deštěm. Meteorologové varují před povodněmi

Číst článek

Zpět pod 85 centimetrů se dostala ráno před 5.00. V Moravskoslezském kraji platil ráno první povodňový stupeň už jen na řece Opavě v Děhylově a na Ropičance v Řece.

Na dalších zhruba třech desítkách míst, hlavně na Plzeňsku a ve středních Čechách, trvá první povodňový stupeň, tedy bdělost. V noci se tam zvedaly hladiny toků.

Vedle povodňové pohotovosti, tedy 2. stupně povodňové aktivity, na Úslavě a Klabavě na Plzeňsku platila ráno bdělost například na Úhlavě v Tajanově a Štěnovicích, Berounce v Liblíně či Bradavě v Žákavě.

Botič i Vltava

Ve středních Čechách je na druhém stupni Botič v Průhonicích, vyšší hladiny hlásí také Litavka v Berouně, Červený potok v Hořovicích, Kocába ve Štěchovicích nebo Chotýšanka ve Slověnicích.

Povodňový stupeň platí i na dvou jihočeských řekách. Smutná v Ratajích na Táborsku i Nežárka v Lásenici na Jindřichohradecku podle meteorologů ještě pravděpodobně překročí druhý stupeň povodňové aktivity. Obě řeky ústí do Lužnice.

#pocasi Během předcházejících 12h napršelo od 0 do 40 mm a na některých tocích byly dosaženy SPA (mapa 1 z 06h OČ) v následujících 24h naprší od 0 do 20 mm (viz mapa 2).

07:28 – 14. 05. 2021

2 19

„Platnost povodňové výstrahy nízkého stupně nebezpečí platí pro celé povodí horní Vltavy, tedy v podstatě pro celé jižní Čechy. Největší riziko je ale v povodí Nežárky a Lužnice. Dnes (v pátek – pozn. red.) ještě nějaké srážky přibudou, zejména na východě kraje, ale pravděpodobně už jich nebude mnoho. Předpokládám, že řeky už příliš stoupat nebudou,“ řekla Českému rozhlasu Eva Plášilová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Déšť a přeháňky na celém území České republiky očekávají meteorologové i v pátek přes den, ustávat by měly odpoledne. Nejvyšší teploty budou v rozmezí mezi 12 až 16 stupni Celsia, na horách kolem osmi stupňů.

kub, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme