Povodně na Karvinsku: Je to na infarkt, říká muž z Bludovic

Velká voda, která v posledních dnech zaplavila Moravu, postupně opadává, hladiny řek klesají. A i když se ještě odpoledne na několika místech Jihomoravského kraje držel nejvyšší povodňový stupeň, v nejpostiženějších oblastech se lidé, kteří museli být evakuováni, pomalu vracejí domů. Platí to i o Horních Bludovicích na Karvinsku - obci pod Žermanickou přehradou, kde ještě mají v paměti ničivou sílu povodní v roce 1997.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodně

Letošní záplavy pro ně dopadly mnohem lépe, přesto zažili obyvatelé této vesnice několik bezesných nocí. Patří mezi ně i Ludmila a Čeněk Mikulovi. Řeka Lučina totiž protéká jen několik metrů od jejich domku.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Horní Bludovice- poslední povodňový stupeň.mp3

Starší manželé měli strach, že je v něm živel i tentokrát uvězní. „Ve chvíli, kdy voda zatopí cestu, tak není kudy uniknout. Rozhodně to není příjemný zážitek, nikomu to nepřeji. Je to na infarkt,“ popisoval Čeněk Mikula.

Žermanická přehrada se kvůli zvýšenému přítoku naplnila už začátkem týdne. V Havířově zasedla povodňová komise, která jednala také o evakuaci. Upouštění nádrže by totiž znamenalo zatopení šesti rodinných domů.

„Jezdili jsme se dívat na přehradu, jestli už začalo vypouštění. Měli jsme zkrátka strach, abychom tady nezůstali obklopeni vodou,“ řekla Ludmila Mikulová.

V té chvíli začala hra o nervy. Poslední evakuace byla totiž značně dramatická.

„Tenkrát nás stěhovali hasiči a u mostu jsme pomalu museli plavat. O dobytek se nám naštěstí postaral jeden náš známý,“ dodal Mikula.

Štěstí v neštěstí

Starší manželé se nakonec rozhodli na případnou evakuaci nečekat. „Už máme s touto situací zkušenosti, tak jsme raději zavčasu jeli na Lučinu, kde máme syna. Měli jsme tady vypnutou elektřinu, plyn, tak jsem zamkli, vzali jsme si nejdůležitější věci a vyrazili jsme. Je to vždy velmi těžká chvíle,“ doplnila Mikulová.

Nakonec k evakuaci nedošlo, v kritickém okamžiku voda v přehradě přestala přibývat a nebylo ji tak nutné upouštět.

„Byla to otázka deseti až dvaceti centimetrů, kdyby k tomu došlo, tak by se nedalo nic dělat. Problémy by byly samozřejmě větší,“ konstatoval starosta Horních Bludovic Zdeněk Knyč.

Povodně 2002: Berounsko | Foto: Berounský deník

Pro manželé Mikulovy to nakonec skončilo jen vytopeným sklepem a do svého domku se vrátili už ve středu večer. Jejich optimizmus je zatím jen opatrný. „Jestli nepřestane pršte, tak může být i hůř. Když přijde voda z kopců, tak to bude zajímavé. Kolik přiteče, tolik půjde ven,“ uzavřel Čeněk Mikula.

Na likvidaci škod, které povodně napáchaly, se bude samozřejmě podílet i stát - s dalším příspěvkem přišlo ministerstvo pro místní rozvoj. Nabízí jednorázovou třicetitisícovou dotaci na základní vybavení domácností a sto padesát tisíc korun pro ty, kdo si musí zařizovat nové bydlení.

Jak můžete pomoci:

Člověk v tísni:
Konto: 72027202/0300
Dárcovská SMS: ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777

ADRA:
Konto: 4028 4028/0300 (VS 397)
Dárcovská SMS: ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777

Diecézní charita ostravsko-opavská:
Konto: 5015003434/5500 (VS 333)
Dárcovská SMS: ve tvaru DMS POVODNE2010 na číslo 87777

Český červený kříž:
Konto 222826/5500 (VS 222)
Dárcovská SMS: ve tvaru DMS CCK na číslo 87777

Diakonie Českobratrské církve evangelické:
Dárcovská SMS: ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777

Michal Schoffer, Alice Kottová, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme