Na východě Česka se rozvodnily řeky. Třetí povodňový stupeň platí na dvaceti místech

Kvůli vydatnému dešti se ve středu rozvodnily některé řeky na Moravě a východě Čech. Třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity, byl k 21.00 na 20 místech. Vyplývá to z dat na hydrologickém webu Českého hydrometeorologického ústavu. Déšť ve většině postižených regionů však k večeru ustával.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 21:13 14. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa Českého hydrometeorologického ústavu k 12.50 | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Nejvyšší stupeň povodňově aktivity platily ve středu kolem 21.00 na Bečvě v Teplicích, Přerově a v Dluhonicích, na Bělé na přehradě v Boskovicích, na Opavě v Držkovicích, v Opavě a Děhylově, na Odře u obce Odry, na Polančice v Polance, na Sezině v Bravantiích, týká se i toků Velička a Morava ve Strážnici a ve Spytihněvi, Doubravy v Pařížově, Loučné v Cerekvici nad Loučnou nebo Svartky v Dalečíně.

Nový týden přinese nízké teploty i vydatné srážky. Na horách může napadnout až 20 centimetrů sněhu

Číst článek

Třetí stupeň byl rovněž na potoce Luha v Jeseníku nad Odrou, na potoce Krasovka v Radimi u Krnova, na Novohradce v Luži na Chrudimsku, Třebůvce v Hraničkách a Mezihoří, na Jevíčce v Chronicích a také na řece Olešnice v Kokorách na Přerovsku. Stupeň ohrožení platí od odpoledních hodin i na Luhačovickém potoce v Polichně a na Bystřičce nad stejnojmennou nádrží. 

Na druhý stupeň povodňové aktivity naopak během středečního večera klesla Řasnice i hladina Smědé ve Višňové v Libereckém kraji. Stejný stupeň pak hlásily další desítky meřících stanic. První, tedy nejnižší stupeň platil na zhruba pěti desítkách míst na Moravě a na severovýchodě Čech.

Evakuace obyvatel

V kravařské části Dvořisko na Opavsku hrozilo během středy vylití řeky Opavy. Vedení města připravovalo evakuaci obyvatel asi stovky domů. Tuto možnost pak lidem nabízelo. Agentuře ČTK to řekla starostka města Monika Žídková.

Dodala, že s hasiči a policisty obešlo všechny obyvatele ohrožené části. „Budeme všem nabízet evakuaci. Musíme zjistit, kolik lidí by tuto možnost využilo,“ řekla. Dodala, že s evakuací pomohou hasiči. Místní můžou hasiče využít i při stěhování nábytku a dalších věcí z nižších pater svých domovů do vyšších.

Podle Žídkové lze očekávat, že zájem o evakuaci bude mít málo lidí. „Vycházíme z toho, jak to bylo v minulosti. Obejdeme ale všechny. Zjistíme situaci a všem předáme kontakty na povodňovou linku, kterou jsme zřídili,“ řekla.

Text pokračuje pod online reportáží.

V Přerově hasiči stavěli na březích Bečvy mobilní hrazení. „Mobilní hrazení stavíme z toho důvodu, že se očekává, že hladina toku ještě vzroste. Vypadá to, že se dostane až ke 3. stupni povodňové aktivity. Stavíme ho tedy preventivně,“ upřesnila pro Radiožurnál mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Problémy obyvatelům způsobila také řeka Novohradka v Luži na Chrudimsku. Domy kolem řeky chránily pytle s pískem. Některé tamní silnice byly zavřené a ohrožené byly i mnohé nemovitosti.

„Voda se už na některých místech začíná vylévat, hasiči jsou u jedné nemovitosti, která je zaplavená. Situace je možná horší než při záplavách v létě,“ řekla starostka Luže Veronika Pešinová.

Stoupaly i hladiny menších toků. Reportér Radiožurnálu Petr Dušek sledoval situaci u potoka Datyňka v Horní Datyni na Ostravsku.

„V Horní Datyni se musely rozmístit pytle s pískem, aby se do domovů nedostala voda. Místní se bojí, aby se potok nevylil. Bývají tady s ním pravidelně problémy. Lidé s obavami sledují, co může přijít v dalších hodinách,“ hlásil z místa.

Reportér Martin Knitl z Českého rozhlasu Ostrava pak monitoroval situaci v Opavě, kde na stejnojmenné řece platil třetí stupeň povodňové aktivity hned na dvou místech. V části Vávrovice voda vytvořila obří lagunu, Držkovice pak byly zcela odříznuté - voda zaplavila všechny příjezdové cesty, domy se díky rychlé reakci a pytlům s písky podařilo ochránit.

Voda na D1

Meteorologové během středečního dne upozorňovali, že voda z rozvodněných řek a potoků může zaplavit níže položené obydlené oblasti a komunikace. Některé silnice a mosty proto mohou být uzavřeny.

Voda zkomplikovala provoz i na dálnici D1. Zavřená je zaplavená nájezdová rampa ve směru na Prahu u dálniční křižovatky 366 nedaleko Vrbice nedaleko Bohumína na Karvinsku. Podle pracovníků Národního dopravního informačního centra zatím není jasné, jak dlouho omezení potrvá. Řeka Odra se tam vylila z koryta a bude se čekat, až hladina klesne.

Varování před silným deštěm a rizikem povodní vydali meteorologové v pondělí a podle aktualizace ze středeční noci platilo zejména pro Pardubicko, Chrudimsko, Mohelnicko, okolí Moravské Třebové, Boskovicko a Vsetínsko.

Riziko vzestupu hladin toků platilo ve středu prakticky pro celý severovýchod Čech, sever Vysočiny, celý Moravskoslezský a Zlínský kraj, většinu Olomouckého kraje i sever a východ Jihomoravského kraje.

Aktuální podrobnosti o hladinách řek najdete na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Předpověď počasí

Ve středu bude zataženo, déšť, zpočátku místy vydatný. Srážky budou během dne zvolna slábnout.

Meteorologové ale varují také před sněhovými srážkami. Výstrahu před sněhem vydali zejména pro polohy nad 700 metrů v Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

V polohách nad 700 m očekávají až 5 cm, na hřebenech hor až 15 cm nového sněhu. Těžký mokrý sníh může lámat stromy.

„Sníh se bude soustředit ve vyšších horských polohách, ale nelze vyloučit, že sněhové vločky se dostanou i níže. Ve vyšších polohách se dají očekávat komplikace v dopravě,“ popsal pro Radiožurnál meteorolog Martin Tomáš.

Nejvyšší teploty budou 4 až 8 °C. Čerstvý západní až severozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy nárazy kolem 15 m/s, na horách na severu a severozápadě kolem 25 m/s (90 km/h). Večer bude vítr slábnout.

Podrobnosti o všech výstrahách – před deštěm, povodněmi a sněhem – najdete na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme