Povodně stále ohrožují sever Moravy

Moravskoslezský kraj bojuje stále s velkou vodou. Situace ve Zlínském kraji se už uklidňuje, hasiči zde nejvíce zasahovali na Vsetínsku. Ve vyšších polohách na Zlínsku začíná foukat a zesiluje intenzita větru. Řeky na jihu Čech se vrací do svého normálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy v Moravskoslezském kraji | Zdroj: ČTK

Velká voda zaplavila celý Moravskoslezský kraj. Na řadě míst platí stav ohrožení. Ochromena je také doprava - na některých tratích nejezdí vlaky a několik silnic je zatopených.

Situace na Zlínsku se už uklidňuje

Vytrvalý déšť a následné vzedmutí vodních toků způsobilo problémy také na Zlínsku. Řeky a potoky tam kulminovaly okolo poledne a zaplavily především níže položené silnice a sklepy domů. Situace na Zlínsku se už však postupně uklidňuje. Hasiči nejvíce zasahovali na Vsetínsku.

Voda způsobila nejvíce problémů v Krhové a především v Poličné u Valašského Meziříčí. Ze břehů se tam vylily místní potoky a bahno se dostalo k několika domům. Hasiči už mají během dvou dnů za sebou asi 55 zásahů. Třetí nejvyšší stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na třech místech, nyní už ovšem není v kraji nikde. Ve Valašském Meziříčí dokonce ráno vystoupala na chvíli voda ze břehů, ale zase se do koryta vrátila a žádný zásah hasičů nebyl nutný.

Hasiči mají nejvíce práce na Vsetínsku. Například dnes dopoledne bylo třeba uvolnit ucpaný most v Zubří na Vsetínsku. Stromy spadly i na dráty elektrického vedení. Práce hasičů a voda z potoků zapříčinila uzavírku některých silnic a řidiči museli používat objízdné trasy. Ucpávala se také kanalizace a bylo nutno ji čistit. Nyní je stále zataženo a intenzita deště kolísá. Ve vyšších polohách začíná foukat a intenzita větru bude ještě stoupat.

Na jihu Čech už je to také lepší

Situace kolem vodních toků na jihu Čech se uklidňuje. Například v Benešově nad Černou, kde byl ještě dopoledne jeden obytný dům obklopený vodou, se tok pomalu vrací do svého koryta. Podle starostky Veroniky Korchové už hasiči odčerpali z domu vodu.

K tomu, co by pomohlo zlepšit situaci v obci, která se s menšími i většími záplavami potýká často, starostka Korchová říká: "Myslíme si, že by se vzadu za domy mělo rozšířit koryto. Když přijde větší voda, koryto se vždy zanese. Krajský úřad se rozhodl také celý most zrekonstruovat!"

Ivan Mls, Michal Svatoš, Pavel Sedláček, Jitka Pilbauerová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme