Déšť a tání sněhu na Šumavě zvedly hladiny řek, dosahují už k druhému stupni povodňové aktivity

Déšť a tání sněhu zvedly v noci na pondělí hladiny řek na Šumavě. Otava, která se v horním toku dostala ráno až na druhý ze tří povodňových stupňů, už začala klesat. Před polednem platí už jen první povodňový stupeň, vyplývá z aktuálních údajů Povodí Vltavy a Českého hydrometeorologického ústavu.

Plzeň (Aktualizováno: 12:45 24. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Otava v Sušici

Řeka Otava (ilustrační foto) | Foto: Lukáš Milota

V Rejštejně i Sušici na Klatovsku už Otava dosáhla kulminace a hladina začala klesat. V Plzeňském kraji dosáhla ještě na druhý povodňový stupeň Čerchovka v Meclově na Domažlicku. Zvýšená hladina řek je i na jiných místech Šumavy, kde v noci napadlo až 40 milimetrů srážek.

Podle meteorologů hladiny v horních částech nejvíce zasažených povodích již kulminovaly a vykazují pozvolné poklesy. Vzestupy hladin se vyskytují pouze v důsledku dotoku ve středních a dolních částech povodí. Podle předpovědi by v pondělí v Plzeňském kraji měly být občasné dešťové srážky, na horách sněhové. K večeru mají srážky ustávat.

Jižní Čechy

Na jihu Čech platí první povodňový stupeň, tedy bdělost, na Blanici v Blanickém mlýně a na Teplé Vltavě v Lenoře. Kvůli dešti a tání sněhu stouply hladiny i některých jiných toků, některé už začaly klesat. Na Studené Vltavě v Červeném Kříži chybělo před 11.00 do prvního povodňového stupně sedm centimetrů, hladina tam ale poslední hodinu nestoupala.

Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Povodňová bdělost platí pro část Jihočeského kraje do pondělního poledne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme