Povodně v česku: stav nebezpečí už i na Ústecku

Počet obětí dnešních záplav už zřejmě stoupl na tři. Hasiči informovali o úmrtích v Lindavě a Dětřichově a krizový štáb má potvrzenou oběťi v Raspenavě. Stav nebezpečí vyhlásil kvůli povodním i Ústecký kraj.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústecko se potýká s velkou vodou

Ústecko se potýká s velkou vodou | Zdroj: ČTK

Stav nebezpečí vyhlásil kvůli povodním i Ústecký kraj. Platit by měl od 20:00 na území okresu Děčín, vyplynulo ze zasedání krizového štábu.

Město Frýdlant a některá další místa voda odřízla od světa. Zasahuje armáda i veškeré dostupné záchranné složky. Evakuovány jsou tisíce lidí.

Ochromená je na mnoha místech automobilová i železniční doprava. Energetici museli odpojit některé trafostanice, vesnice tak zůstávají bez proudu. Voda ohrožuje také životy lidí a majetky na Ústecku, Plzeňsku a východě Čech.

V Libereckém kraji platí stav nebezpečí. Ministr obrany Alexandr Vondra přislíbil, že do regionu pošle další pomoc vojáků.

Přívalové deště způsobují komplikace i ve východních Čechách. V Pardubickém kraji postihly lokální záplavy hlavně Chrudimsko. Hasiči tu museli evakuovat dva dětské tábory, nikdo naštěstí nebyl zraněn.

Silnice mezi Rabštejnskou Lhotou a Čejkovicemi je uzavřená, komunikaci tu podemlela voda. V tuto chvíli je nejhorší situace přímo v obci Slatiňany, kde voda zaplavila část obce.

Evakuace obce Mlýnice. Hrozí protržení hráze

Policisté vyzývají obyvatele Nové Vsi na Liberecku, aby co nejrychleji opustili obec. Hráz přehrady Mlýnice na Albrechtickém potoce u Mníšku totiž hrozí protržením. Vodohospodáři hovoří o tisícileté vodě.

„Policie žádá všechny občany, kteří se v inkriminovaných místech nacházejí, aby co nejdříve odjeli a opustili svá obydlí," řekla mluvčí policie Vlasta Suchánková.

V Libereckém kraji je zasedá krizový štáb

Situace na Liberecku se podle reportérky Ivany Bernáthové zhoršuje minutu po minutě, řada oblastí je odříznutých od světa. „Prší zde doslova provazy vody. Na mnoha místech nefungují mobilní telefony.“

Kritická je situace ve Frýdlantě na náměstí, kde je jeden a půl metru vody. Evakuuje se tam tisíc lidí, kteří našli přístřeší v místním učilišti. Evakuoval se také dětský tábor ve Ferdinandově v Jizerských horách.

V kraji zasahuje na dvě stě hasičů, policistů a záchranářů. Na nejvíce postižených místech pomáhá armádní vrtulník, míří tam i policejní vrtulník a dva odřady profesionálních hasičů z Kladna a z Prahy.

Armáda posílá těžkou techniku, s tou dorazili i horští záchranáři. Na Frýdlantsko se nedá po zemi vůbec dostat, přístupová silnice v Mníšku je pod vodou.

„Omezeně se dá dostat na některá místa jen z Polska. Do Frýdlantu to podle starosty Dana Ramzera nejde vůbec,“ upozorňuje Ivana Bernátová.

Policie nedoporučuje na Liberecko jezdit. Záplavy jsou také v Hrádku nad Nisou, Chrastavě a dalších příhraničních městech.

„Právě teď zasedá krizový štáb Libereckého kraje. Uvažuje se dokonce o vyhlášení nouzového stavu,“ dodává Ivana Bernátová.

Velká voda ohrožuje i Děčínsko

Přívalový déšť zvedl na Děčínsku hladinu Kamenice a jejích přítoků. Řeka se místy vylila z koryta.

Zatím nejhorší situace panuje v úseku mezi Srbskou Kamenicí a Jánskou, některé obce tam musely být evakuovány.

Podle reportérky Dagmar Cestrová začalo s evakuací obyvatel Hřensko. Průjezdná je pouze jedna silnice na Děčín, na které však leží popadané stromy a odklízí je policie.

Starosta Hřenska doporučil hejtmance, aby vyhlásila na povodí Kamenice krizový stav.

Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme