Povodně v roce 1997 zasáhly i Milokošť na Hodonínsku. Pod náporem vody tam spadlo několik domů

Je tomu už 20 let, co se Českem prohnaly ničivé povodně. Nejpostiženější částí Hodonínska byla Milokošť – část Veselí nad Moravou. Voda tam zaplavila víc než dvě stovky domů, část jich také spadla. Byly totiž z nepálených cihel. Asi 50 rodin se tak během několika hodin ocitlo bez střechy nad hlavou.

Milokošť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veselí nad Moravou, část Milokošť, okres Hodonín, Česká republika. Kaplička. Tato fotografie vznikla v rámci třetího ročníku grantu fotografie českých obcí | Zdroj: Wikimedia Commons

„Tady zůstala díra. Tito si z toho udělali garáž, protože to je do kopce. Tady byl dům, tady byl dům a tady taky, ale to vše spadlo," vzpomíná předseda osadního výboru Milokošť Tomáš Nekarda z ODS.

Voda jako nepřítel. Poslechněte si, jak Český rozhlas před 20 roky informoval o povodních

Číst článek

Před 20 lety se městkou částí prohnala povodeň, voda vnikla do více než 200 domů. „Voda tady dosahovala až do výšky jednoho metru. Až po vrata."

„Mezi slepými rameny řek v oblouku došlo k protržení hráze. Průrva nebyla až tak velká, ale voda, která se nahrnula směrem na Milokošť a Veselí byla ohromná," dodává.

Některé domy v Milokošti byly vystavěny z nepálených cihel a nápor vody zkrátka nevydržely a rozmočily se. Sedm jich samovolně spadlo, dalších devatenáct jich statik určil k demolici. „To nebyl nápor vody jako v Troubkách. Voda pomalu ale neustále stoupala. Stodola se mi zespodu namočila, udělalo to „žuch" a byla dole. Během dvou hodin, co voda začala natékat, se to namočilo, hlína se nacucala a spadlo to."

Voda se v Milokošti dále držela i po opadnutí hlavní povodňové vlny, neměla kam odtékat. Hasiči vodu z některých domů čerpali i několik měsíců. Teď už ale místní chrání nová povodňová hráz.

Jako výraz díku, že před 20 lety v Milokošti nikdo nezahynul, uspořádali místní sbírku a nechali postavit kapli.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme