Povodně vedou podle Bízkové i k úvahám o krajině

Finanční škody způsobené povodněmi jdou do stovek milionů korun. Ministerstvo pro místní rozvoj postiženým domácnostem na obnovu základního vybavení jednorázový příspěvek 30.000 korun. Občané, které voda připravila o střechu nad hlavou, můžou dostat 150.000 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rut Bízková | Foto: Šárka Ševčíková

Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška připomněl, že lidé budou moci o dotace požádat prostřednictvím formuláře u starosty své obce. Lidé ze zatopených oblastí můžou žádat také o nízkoúročené úvěry ze Státního fondu rozvoje bydlení. Půjčky jsou určené na opravu a pořízení bydlení. Maximální výše úvěru je 850.000 korun.

Ministryně životního prostředí Ruth Bízková ve Světě o osmé Rádia Česko řekla, že opakování povodní by nás mělo vést k úvahám, co v krajině udělat, aby jejich škodlivé dopady byly co nejmenší.

Velká odpovědnost je na starostech, kteří měli usilovat o opatření omezující škody způsobené vodou. Prý se daly čerpat peníze z Operačního programu životní prostředí. Ale na ty největší stavby si nemůže žádná menší obec troufnout a navíc ani na ty menší nemusí mít na kofinancování.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošních povodních mluvila ministryně životního prostředí Ruth Bízková ve Světě o osmé Rádia Česko

„U velkých děl je zásadní role pro státní podnik Povodí a co razím od začátku působení ve funkci - spolupráce všech se všemi,“ zdůraznila Bízková. Vyslovila se pro nový klíč ke stanovení poměrů, kolik peněz vydává na odstraňování povodňových škod stát, kolik kraje a kolik samosprávy.

Otázku vyvlastňování ve veřejném zájmu označila za velmi citlivou věc. „Tam, kde udělali zkušenostmi s povodněmi, budou asi rozumět poměru veřejného a soukromého zájmu trošku jinak, než je v obecném vnímání.“
Při vyvlastňování, však lidé musejí podle Bízkové dostat adekvátní, tržní náhradu, nikoli účetní hodnotu..

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme