V noci zemřeli v nemocnicích dva vodáci. Záplavy z posledních dnů mají v celé zemi nejméně osm obětí

Vodák, který se v pátek topil ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku, v noci na úterý zemřel. Řekla to mluvčí brněnské nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská, podrobnosti neuvedla. „Na přání rodiny nebudeme uvádět žádné další informace,“ řekla Lipovská. Také druhý vodák, který se v pondělí po převrhnutí kanoe topil ve Vsetínské Bečvě pod splavem v Hovězí na Vsetínsku, zemřel. V úterý ráno to řekl mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Brno (Aktualizováno: 8:34 23. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodák, který se v pátek topil ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku, v noci na úterý zemřel. Řekla to mluvčí brněnské nemocnice u svaté Anny, podrobnosti neuvedla (ilustrační foto) | Foto: Radek Petrášek | Zdroj: ČTK

Muž středního věku se na říčku Veličku vydal spolu s mladší společnicí v pátek odpoledne, když Velička vystoupala na první povodňový stupeň. Na jezu se jejich loď převrátila.

Mladší žena byla pod hladinou pouze krátce. Muže ale museli záchranáři půl hodiny resuscitovat.

Rozbouřená řeka Morávka připravila o život dítě. Povodně hrozí na Pardubicku a Chrudimsku

Číst článek

„Mladá žena byla podchlazená, ošetřili jsme ji a k další péči převezli do hodonínské nemocnice. Muž středního věku byl pod hladinou déle, asi půl hodiny jsme ho resuscitovali. Podařilo se nám obnovit jeho životní funkce. V kritickém stavu jsme ho letecky transportovali do nemocnice u svaté Anny v Brně,“ uvedla v pátek mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Muž byl na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde v noci na úterý zemřel. Je jedinou obětí víkendových povodní v kraji.

Hladina Veličky se zvedla kvůli vydatným dešťům v uplynulém týdnu, v noci na neděli vystoupala ve Velké nad Veličkou a ve Strážnici až na třetí povodňový stupeň. Hasiči její okolí monitorovali, řeka ale žádné škody nezpůsobila. Na normální úroveň se hladina vrátila ještě v neděli.

Hovězí na Vsetínsku

„Muž byl přijatý na ARO Vsetínské nemocnice v kritickém stavu. I přes veškerou snahu lékařů a ošetřovatelského personálu bohužel dnes nad ránem zemřel,“ uvedl Havrlant.

Hladiny řek na Moravě rostou. Velička na Hodonínsku stoupla na třetí stupeň, zvedá se i Odra nebo Olše

Číst článek

V řece teče po vydatných deštích více vody než obvykle. S ohledem na rodinu zemřelého nebude nemocnice k případu poskytovat další informace. Druhý muž z posádky kanoe zemřel na následky topení na místě neštěstí.

Tři muži a jedna žena ve středním věku se na Vsetínskou Bečvu vydali v pondělí na dvou kánoích. „Když připluli krátce po 16.30 k jezu v Hovězí, vyhodnotili, že bude bezpečnější jez obejít. Kánoe přenesli po břehu a nastoupili na ně až pod jezem. Dva muži se po nasednutí vrátili s kánoí kousek blíž k jezu. Když se přiblížili, proud je vtáhl, do kánoe se jim nabrala voda, převrátili se a začali se topit,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Osádce z druhé kánoe se podařilo z vody pod splavem vytáhnout jednoho z mužů. Poté ho sanitka převezla do nemocnice ve Vsetíně, kde v úterý zemřel.

„Druhého muže se podařilo policistům s hasiči a záchrankou vytáhnout z řeky Bečvy až dva a půl kilometru od tohoto místa. Vzhledem k jeho vážnému stavu přiletěl na místo vrtulník. Záchranáři se pokoušeli muže oživovat, ovšem neúspěšně. Muž zemřel,“ uvedla Javorková. Tragédii vyšetřují vsetínští kriminalisté.

V Moravskoslezském kraji kvůli silnému dešti stoupají hladiny řek. První stupeň je i v Jičíně a Želivě

Číst článek

Rozvodněné toky si ve Zlínském kraji vyžádaly i další dva lidské životy. V potoce Hrubár v Lopeníku na Uherskohradišťsku utonul o víkendu třiašedesátiletý muž. Okolnosti jeho úmrtí policisté vyšetřují. V neděli se utopila starší žena v Zubří na Vsetínsku, podle policie ale zřejmě skokem do rozvodněného Hodorfského potoka spáchala sebevraždu.

Vydatný déšť vzedmul hladinu i dalších toků v regionu, postupně klesají. První stupeň povodňové aktivity evidovali v úterý ráno hydrometeorologové jen na říčce Bystřičce nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku. Lokální povodně postihly hlavně Olomoucký, Pardubický, Moravskoslezský nebo Zlínský kraj.

V neděli 7. června zemřela v Šumvaldu na Olomoucku žena, další se dosud pohřešuje, o týden později našli po bouřce v kaluži vody v Kojicích na Pardubicku utonulého muže. V sobotu zemřel v rozvodněné řece Osoblaha na Bruntálsku muž, ženské tělo, jež svědci ve vodě také zahlédli, se zatím nenašlo. V neděli zemřela dívka z nafukovacího člunu, který se převrátil na rozvodněné Morávce na Frýdecko-Místecku, také o víkendu v rozvodněném potoce v Lopeníku na Uherskohradišťsku utonul starší muž.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme