Povodně z vrtulníku: Obce se ztrácejí pod vodou, pole a louky se proměnily v laguny

Místo polí a luk několikakilometrové laguny, z údolí jezera a obce, ztrácející se v zakalené vodě – tak vypadá pohled na povodně z vrtulníku v Praze a Středočeském kraji. Zatopené oblasti si ze vzduchu prohlédli ministr obrany Vlastimil Picek a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Doprovázel je i reportér Českého rozhlasu Petr Medek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopená Praha | Foto: Petr Medek

Ze zoologické zahrady v pražské Troji, jejíž dolní část je celá pod vodou, vykukují jen střechy pavilonů. I vedlejší zahrady trojského zámku jsou zatopené.

Na jihu metropole – na Zbraslavi a v Modřanech je několik domů pod vodou. Zbraslavské údolí, které přemosťuje Pražský okruh, vypadá ze vzduchu jako jedno velké jezero. Stejně dopadlo i závodiště v Chuchli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povodně z vrtulníku sledoval společně s ministrem životního prostředí a obrany i reportér ČRo Petr Medek

Vrtulník proletěl i nad historickým centrem hlavního města. „Rozvodněná Vltava mezi Starým Městem a Malou Stranou vypadá kontrastně. Nehledě na to, že z Vltavy prakticky zmizely všechny jezy,“ popisuje Petr Medek.

Reportér Českého rozhlasu si společně s ministry prohlédli také zaplavené území na sever od Prahy až k soutoku Vltavy s Labem. Tam se teprve na kulminaci chystají.

Mezi Kralupy nad Vltavou a Mělníkem jsou pod vodou pole a louky. Laguna je široká zhruba dva kilometry.

Zatopená zoo v Praze | Foto: Petr Medek

U soutoku Vltavy s Labem jsou pod vodou i celé obce, například Zálezlice, které jinak leží mezi poli a loukami, teď stojí uprostřed hnědé zakalené vody. Podobně to vypadá na východním okraji Neratovic.

Zatopená Praha z kabiny vrtulníku | Foto: Petr Medek

„Zaujalo mě, že Vltava má hnědou zabahněnou barvu, zatímco Labe je sytě rudé. Hydrometeorolog Jan Daňhelka mi přímo na palubě říkal, že je to dáno tím, jaké sedimenty voda cestou posbírá. Jan Daňhelka letěl proto, aby obhlédl situaci z vrchu. Podle něj právě pohled ze vzduchu udělá jiný kontext, což je v rozporu s tím, co říkal včera prezident Miloš Zeman, který odsuzoval takové promenádování se ve vrtulníku,“ dodává Medek.

Vltava v Praze kulminovala a pomalu klesá. Zhruba v půl jedenácté byla na svém vrcholu v nejsevernějším místě hlavního města - ve čtvrti Sedlec.

Ministr obrany Vlastimil Picek na palubě vrtulníku | Foto: Petr Medek

Petr Medek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme