Povodně zaplatí státní firmy, zjistily Lidové noviny

Kromě dividend z ČEZ zaplatí povodňové škody také další státní společnost. Jak píší Lidové noviny, bude to firma Osinek. Zatím není jasné, o jakou částku půjde. Hospodářské noviny informují o tom, že ministr životního prostředí Libor Ambrozek zrušil vyhlášku, která měla zabránit dovozu zahraničního odpadu do Česka. Mladá fronta Dnes konstatuje, že se obyvatelé České republiky naučili třídit odpad. Právo upozorňuje motoristy na blížící se kontroly rychlosti, které připravují radnice měst a obcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Vláda našla další firmu, která se bude podílet na financování povodňových škod. Jak uvádějí Lidové noviny, kromě už oznámených dvou miliard korun z ČEZ, sáhne kabinet také do majetku státní společnosti Osinek, která loni vydělala na prodeji své dceřiné společnosti Vítkovice Steel. Kolik peněz z Osinku na odstraňování povodňových škod půjde, zatím podle deníku není jasné.

Vyhlášku, která měla zamezit dovozu nelegálního odpadu z Německa, ministr životního prostředí Libor Ambrozek zase po čtrnácti dnech zrušil, informují Hospodářské noviny. Předpis totiž přeřadil papír, plasty, textil nebo autovraky do kategorie odpadů s tím, že k jejich dovozu musí dát souhlas ministerstvo životního prostředí. Úřad ale zavalily žádosti zpracovatelů a stovky kamionů s materiálem k recyklaci se nedostaly přes hranice. Ministr Ambrozek nakonec kapituloval.

V třídění domácího odpadu jsou Češi docela dobří - dokonce nejlepší z unijních nováčků, konstatuje Mladá fronta Dnes. U některých odpadků už i dotahují Němce. V průměru loni každý z nás vytřídil 36 kilogramů odpadu. To je o deset procent víc než v předchozím roce. List ale dodává, že pořád je co dohánět. Němci totiž ročně vytřídí skoro dvojnásobek.

Firmy u nás těží z toho, že dostaly nadbytek povolenek, upozorňují Hospodářské noviny. Třeba ČEZ si díky nim provozní zisk vylepšil skoro o miliardu, lokální Teplárna Strakonice o víc než deset miliónů korun. Do konce minulého týdne si všech čtyři sta firem, kterých se povolenky týkají, muselo nechat udělat audit. Ten zjistí, kolik škodlivin firmy vypustily a kolik povolenek jim zbývá.

Přesné výsledky auditu sice ještě nejsou známy, ukazuje se však, že podniky na přebytečných povolenkách vydělají celkem až několik miliard korun. Systém emisních povolenek má podniky v Unii motivovat k tomu, aby omezovaly vypouštění škodlivin. Kdo ovzduší znečišťuje méně, může povolenky prodat, kdo naopak víc, musí je dokoupit.

Řidiči, pozor, na silnicích začínají kontroly rychlosti, upozorňuje Právo. V průběhu celého dubna bude 27 českých a moravských měst a obcí měřit radarem rychlost, jakou se na jejich území řidiči pohybují. Pokud se radary osvědčí, mohou si je obce nechat zcela zdarma, dodává deník.

Pražská stromořadí podle Lidových novin změní svoji tvář. Zatímco dříve byly hojně vysazovány akáty, lípy či kaštany, do budoucna se budou v ulicích metropole stále častěji objevovat exotické stromy. Například na Vinohradech vysadí celou ulici opadavého jehličnanu, původem z Číny, jinanu dvojlaločného, známého hlavě jako ginkgo biloba. Je odolný vůči exhalacím i zasolování v zimě. Pokud by si ale někdo myslel, že bude moci využívat alej těchto stromů jako příruční lékárničku, je na omylu. Izolovat látky zlepšující prokrvení mozku dokáže totiž jen skutečně dobře vybavená laboratoř, dodává deník.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme