Povodně zatím stály 70 miliard, řekl Špidla poslancům

Škody způsobené srpnovými povodněmi jsou zatím odhadovány na 70 miliard korun. S odvoláním na údaje ministerstva financí oznámil tento údaj Poslanecké sněmovně premiér Vladimír Špidla. Tato suma však podle něj zatím ještě není konečná. Zpráva předsedy vlády k aktuální popovodňové situaci rozpoutala ve sněmovně bezmála tříhodinovou vášnivou diskuzi. Ostře ji kritizovali opoziční poslanci ODS a KSČM.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla ve sněmovně | Foto: Stanislav Zbyněk

Podle Špidly 70miliardová suma není zdaleka konečné číslo a obnova postižených území bude dlouhodobá. Jak dále premiér informoval, pojišťovny zatím předpokládají, že na úhrady škod vynaloží zhruba 25 až 30 miliard korun. Rekontrukce poškozených domů a bytů by pak měli z větší části hradit podle premiéra jejich vlastníci prostřednictvím zvýhodněných úvěrů.

O mnohé se - jak Špidla zdůraznil - postará i vláda. "Bude potřebné, aby proces obnovy byl sledován a vyhodnocen, a vláda zřizuje vládní výbor pro obnovu území, kde jsou koncentrováni ministři, kteří mají engerenci do území, a tento výbor bude veden premiérem," uvedl.

Premiér ve svém vystoupení především kladně hodnotil roli vlády a záchranářů při řešení povodňové katastrofy. "Je nepochybné, že ztráty na životech byly dvacet občanů, což je třikrát méně, než bylo při povodních v roce 1997," ocenil Špidla.

Špidlovy informace vyvolaly u opozice rozsáhlé kritické reakce, zejména poslanci ODS a KSČM měli ke zprávě řadu výhrad a otázek. Například komunista Jaromír Kohlíček měl konkrétní připomínku. "Dosud se nikdo neptal, proč po první vlně byly plné přehrady, proč nebyl změněn manipulační řád při odpouštění a proč když se vědělo, že se v jižních i západních Čechách valí obrovská vlna, tak se s tím nic nedělalo," tázal se poslanec.

Ivan Langer z ODS zae kritizoval úlohu vlády při povodních. "Pokud vůbec má být zmiňována vláda a její role, mělo by bát v souvislosti s povodněmi uvedeno, že vláda povodně nezvládla," prohlásil. Proti tomu se velmi rozčileně ohradil místopředseda vlády a ministr vnitra Stanislav Gross. "Chcete snad tvrdit, že někteří specialisté, kteří fungovali v době povodní, že to byly instituce, které se najednou objevily samy o sobě?," oponoval.

O tom vezme-li dolní komora zprávu o povodňové situaci na vědomí budou poslanci hlasovat odpoledne.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme