Povodně znečistily tisíce studní. Náprava může trvat i týdny, MZ poradí postup

Hygienici varují před vodou ze studní, které mohla znečistit povodeň. Dnes chce ministerstvo zdravotnictví říct, jak lidem pomůže při sanaci. Teprve po vyčištění je potřeba udělat rozbor vody a potvrdit její nezávadnost. Jinak hrozí infekce, třeba úplavice nebo žloutenka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopený dům v Lovosicích - odčerpávání zaplavené studny

Zatopený dům v Lovosicích - odčerpávání zaplavené studny | Foto: Jan Zejda

Řeka během těchto povodní zaplavila studnu, jediný zdroj pitné vody, třeba paní Ivaně Dráplové z Dobrkovic u Českého Krumlova.

„Než to dáme dohromady a vyčistíme, budeme to používat spíš jako užitkovou vodu,“ konstatuje.

Když povodeň skončí, je třeba počkat, až voda ve studni klesne. Sanovat můžou lidé sami nebo s odbornou firmou. To se doporučuje hlavně u vrtaných studní. Pak by měli poslat vzorek na rozbor, který potvrdí nezávadnost vody.

„Je možné si vzorek vody sám odebrat, ale je potřeba i dojít do laboratoře a vyzvednout si tam sklo, které je sterilní. Tam ho také poučí o tom, jak se dělá technika odběru. Takže on si vodu odebere a pak ji přinese na kontrolu,“ vysvětluje hygienička Monika Todtová, jak mohou majitelé studen postupovat.

Počet studní zasažených záplavami se v poslední době ztrojnásobil. Budou jich pravděpodobně tisíce.

Lenka Jansová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme