Povodně způsobily zemědělcům škody za 200 milionů korun

Dvě stě milionů korun - takové jsou škody, které povodně v posledních dnech způsobily zemědělcům. Odhady zveřejnila Agrární komora.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odstraňování povodňových škod v Jeseníku nad Odrou

Odstraňování povodňových škod v Jeseníku nad Odrou | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Povodněmi bylo postiženo více než procento z 3,5 milionu hektarů zemědělské půdy, což by nemělo ovlivnit letošní úrodu, říká viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla: "Poškozených ploch je zhruba 40.000 hektarů a zničených ploch je 500 hektarů."

Současné deštivé počasí také zřejmě posune hlavní část žní z první do druhé červencové dekády. V důsledku záplav uhynulo podle veterinární správy skoro 800 zvířat, převážně v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Agrární komora chce pro pomoc zemědělcům založit v pátek zvláštní bankovní konto. Celkové škody, které letošní záplavy zatím způsobily překročily podle odhadů Ústřední povodňové komise 5 miliard a 600 milionů korun.

Většinu nákladů na odstranění škod by měl zaplatit stát. Premiér Jan Fischer a někteří ministři se v úterý v Novém Jičíně sešli se starosty zaplavených obcí na severu Moravy. Slíbili, že peníze najdou.

Jak se daří odstraňovat škody po povodních? Jak povodně zatížily krajský rozpočet? Na to jsme se ptali hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka. Jeho odpovědi naleznete ve zvukovém archivu pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Přečtěte si také:
Povodněmi zasažený Olomoucký kraj žádá o další peníze
Lidé odklízející škody po povodních mohou mít nárok na volno z práce
Klienti pojišťoven nahlásili povodňové škody za miliardu korun
Vláda chce podpořit lepší protipovodňovou ochranu
Pro Jihočeský kraj bude platit až do pátečního večera výstraha před povodněmi
Stav ohrožení platí na jihu Čech už jen na Blanici
V části Jihočeského kraje je vyhlášen stav nebezpečí
V části jižních Čech začíná platit stav nebezpečí
Přívalové deště opět vyhnaly řeky na třetí povodňové stupně

Milan Kopp, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme