Povodňová komise rozhodla o zákazu plavby na rozvodněných řekách

Na všech tocích a vodních plochách, kde byl vyhlášen druhý a třetí stupeň povodňové aktivity, platí zákaz plavby. Rozhodla tak Ústřední povodňová komise po jednání s krizovým štábem. Na záchranné a likvidační práce se zákaz nevztahuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči pomáhají s čištěním hladiny Husinecké přehrady po povodni

Hasiči pomáhají s čištěním hladiny Husinecké přehrady po povodni | Foto: Václav Malina

„Ústřední povodňová komise zakazuje i ve smyslu platné plavební vyhlášky plavbu všech plavidel na všech vodních plochách v územích s vyhlášeným druhým a třetím stupněm povodňové aktivity, s výjimkou záchranných a likvidačních prací,“ oznámil šéf komise a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Za porušení zákazu hrozí podle premiéra Petra Nečase pokuta až 20 tisíc korun. Opatření má odradit nezodpovědné lidi.

„Porušení tohoto zákazu znamená ze strany toho, kdo to poruší, přestupek, který může být postižen až 20tisícovou pokutou. A pokud dojde k ohrožení zdraví a života, tak už to má trestněprávní kvalifikaci, čili je to skutečně velmi závažná věc a i toto má snad odradit nezodpovědné lidi od toho, aby činili tyto kroky,“ vysvětlil Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Petr Medek zjišťoval, co přesně by vodákům za porušení zákazu hrozilo

Zákaz přišel po množících se případech, kdy vodáci rozvodněné řeky sjížděli. Dva se ve vodě utopili, po čtyřech záchranáři pátrají.

„Poslední případ, který jsme řešili, byl v pátek na Českokrumlovsku, kdy se utopili dva vodáci. Zasahovali tam jak policisté, tak ostatní složky integrovaného záchranného systému. Tito vodáci neuposlechli zákazu a vydali se na rozvodněnou řeku. Tímto bychom chtěli varovat všechny podobné odvážlivce, aby od takovéhoto jednání upustili, protože to je hazardování s životem,“ doplnila mluvčí Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Štěpánka Uhlířová.

Jako naprostý hazard se životem označují sjíždění rozvodněných řek i zkušení vodáci. „Nikdo z nás, ani z těch nejzkušenějších, neví, jak ta rozvodněná řeka vypadá, nikdo by se neměl na tu vodu hrnout. Počkat, až to bude všechno zase v normálu. Většinou v tom hrají roli alkohol a sázky,“ potvrdil Jindřich Chramostil ze Svazu vodáků.

Ministerstvo životního prostředí poskytne 130 milionů na likvidaci následků povodní

Číst článek

Policie teď prý vyhání z řek desítky hazardérů. Postihovat se je chystá bez slitování. „Nejedná se jen o přestupkové sankce, ale i o přísný postup policie vůči těmto osobám s tím, že je opravdu můžeme zadržet až na 24 hodin. Samozřejmě můžou tady existovat případy, kdy po zvážení všech okolností může policie dojít i k úvaze o trestněprávní odpovědnosti,“ upřesnil policejní prezident Martin Červíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu byla mluvčí Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Štěpánka Uhlířová

Prohlédnout si na loďce například svůj zatopený dům lidé mohou. Nesmí ale nijak riskovat a musí respektovat zákazy ze strany záchranářů. Ti pak totiž nasazují svoje zdraví nebo dokonce život.

„Splavovat řeky tehdy, když hrozí nebezpečí povodní, když je vysoká hladina, je hrozně rizikové. Při těchto povodních už několik osob takto zahynulo. Mohli by být ohroženi i samotní záchranáři,“ varoval generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba.

V Praze na Vltavě už neplatí stav ohrožení. Řeka je podle Hudečka připravena i na další vodu

Číst článek

Pokud by někdo vyrazil i přes zákaz na řeku a zranil se při tom, pojišťovny po něm přesto náklady na léčení chtít nemůžou. Úrazové pojištění by ale zřejmě nevyplatily.

„Pokud se vydám sjíždět řeku a vědomě tím poruším zákaz, který je vydaný kvůli povodním, vystavuji se dobrovolně riziku. Dalo by se s nadsázkou říci, že je to případ spíš pro sázkovou kancelář než pro pojišťovnu,“ uvedl Jiří Cívka z jedné z pojišťoven.

Stejné je to i v případě, pokud vodáci při sjíždění rozvodněné řeky způsobí někomu škodu – pojišťovna za ně nic nezaplatí. Náklady za záchrannou akci by ale naopak mohli chtít proplatit hasiči.

Martin Křížek, Petr Medek, Květa Moravcová, Jakub Šídlo, Matěj Skalický, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme