Povodňová situace se pomalu uklidňuje, kritická bude středa

Rozbouřené řeky pozvolna opadávají - tisíce lidí ale zpátky do svých domovů ještě nemohou. Voda zničila řadu obytných domů, továren, zatopila silnice, poškodila jarní úrodu. Škody se už teď odhadují na miliardy korun. Kritickým dnem nynějších povodní na dolních tocích řek bude středeční odpoledne a večer. Podle předpovědi má spadnout dalších deset až 30 milimetrů srážek. Prudký nárůst hladin se však neočekává.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavové jezero

Záplavové jezero | Zdroj: ČTK

Většina řek na jihu Moravy klesá. Dyje i její přítoky se zklidňují a obří rozlivy nad vodním dílem Nové Mlýny na Břeclavsku jsou pod kontrolou. V řadě obcí, které velká voda ohrožovala, si tak mohli lidé konečně trochu vydechnout.

Díky poklesu Dyje a jejích přítoků si vydechlo jak Znojmo, kde minulý týden evakuovali dva tisíce lidí, tak Jevišovka. Tam lidé museli domovy opustit v neděli. Dnes se tam život začal vracet do normálních kolejí.

Zle na tom ale stále zůstávají nedaleké Novosedly - tam poté, co začala klesat Dyje, hrozí příval vody z rakouské strany. Starosta František Trefilík se obává velkých škod. "Je tady řada rodinných domků, které mají potíže s průsakovou a spodní vodou, a tím, že teď nastupuje druhá povodeň, tak se počet těchto domků rozšíří, protože i když je voda třeba přímo nezasáhne, tak ta průsaková spodní voda jim určitě problémy udělá."

Situace kolem Labe ve středních Čechách je stabilizovaná a žádné zhoršení se neočekává. Podle mělnické povodňové komise se Labe drží na 7,15 metru, což by mělo vydržet do rána. V nedalekém Hoříně, kde je situace nejhorší, stále odčerpávají spodní vodu, která se tlačí lidem do studní a sklepů. Hasiči ale upozorňují, aby lidé sami vodu nečerpali a vyčkali rozhodnutí hydrologů. Navíc tam stále řeší průsaky v 400 metrů dlouhé hrázi, která brání rozvodněnému Labi vniknout do obce.

V Litoměřicích Labe od noční kulminace do odpoledne kleslo zatím o pouhé centimetry. S vodou stále zápasí hasiči ve čtvrti Želetice. Oblast ohrožuje obrovské jezero v terezínské kotlině, které zaplavilo domy i areály několika organizací a firem.

V dalším díle zkázy brání vodě minulá protipovodňová opatření i dobrovolní hasiči. Dnem i nocí odčerpávají vodu, aby alespoň trochu snížili hladinu. "Naším úkolem je udržet hladinu tak, aby se voda nepřelila přes silnici nebo nezaplavila tento objekt. Jakmile se převalí přes silnici, je uzavřen i litoměřický most," říká velitel zásahu Martin Šimek.

Dál po proudu, v Ústí, Labe stále klesá. Odpoledne se hladina řeky držela na 878 centimetrech, obvykle má přitom dva metry. Řidiči ale musí i nadále počítat s řadou dopravních uzavírek. Mimo provoz je i nadále Mariánský most a hasiči stále odčerpávají vodu u Benešova mostu - jedinou spojnicí mezi oběma břehy řeky Labe. Pod vodou je i hlavní tah směrem na Lovosice a Prahu.

V Ústí musely kvůli povodni své domy nebo byty opustit čtyři stovky lidí. "Služby na ubytování využilo kolem 40 lidí," říká náměstek ústeckého primátora Tomáš Jelínek. Magistrát pro evakuované zajišťuje nejen jídlo, ale také pomoc odborníků, zejména psychologů. Řada lidí se ale rozhodla svůj dům neopustit.

Zcela odříznutý zůstal Vaňov na Ústecku, kde voda zaplavila jedinou příjezdovou silnici. Do této ústecké části dráhy proto vypravují více vlaků. V evakuovaných oblastech hlídkují také policisté, kterým na pomoc přijeli kolegové z jiných okresů. Zatím se s případem rabování v Ústí nad Labem nesetkali.

Rozvodněné řeky Lužnice a Nežárka, které způsobily největší škody na jihu Čech, stále pozvolna klesají. Třetí povodňový stupeň už platí jen na dolním toku Lužnice. Zhruba 100 domů v zaplaveném Veselí nad Lužnicí zůstává stále bez dodávek elektřiny.

Miroslav Zimmer, Marika Táborská, Ivana Solničková, Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme