Povodňová vlna na Ploučnici je menší než se čekalo

Hasiči evakuovali stovky lidí z okolí Ploučnice v České Lípě, kam dorazila povodňová vlna. Je ale menší, než se čekalo a před Děčínem zřejmě nedosáhne takové výše, jak odborníci předpokládali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně - Jánská na Děčínsku | Foto: HZS

Voda se rozlévá do krajiny a člen krizového štábu místostarosta Benešova nad Ploučnicí Radek Lekner žádné dramatické zvýšení hladiny nepředpokládá. „Nečekám, že by přišla nějaká velká povodňová vlna, spíš to bude pozvolnější stoupání hladiny, maximálně tak o deset centimetrů,“ řekl Lekner.

V provizorních podmínkách tráví noc tisíce lidí na Frýdlantsku. Na řadě míst nejde elektřina a neteče pitná voda. Lidé celý den uklízeli a snažili se přežít v obtížných podmínkách.

„Na veřejný pořádek bude v noci dohlížet celní stráž, městská policie, cizinecká policie a také policie České republiky. Věříme tomu, že lidé budou rozumní a budou se snažit načerpat energii na další těžký den,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Na Frýdlantsku voda opadá

V Raspenavě na Frýdlantsku velká voda už opadla a nechala za sebou zničené silnice, mosty, lávky, poničené a zatopené desítky domů. Lidé se po rozbitých silnicích s problémy dostávají pro zásoby. Hlavním problémem je nedostatek pitné vody.

Přestože je už řeka Smědá zpátky ve svém korytě, museli se ještě den po povodni kvůli špatnému stavu obytného domu evakuovat starší lidé. „Máme zaplavený ústav sociální péče, kde je 30 klientů, kteří se stěhují do Liberce,“ řekla náměstkyně libereckého hejtmana Lydie Vajnerová.

Dočasný domov museli hledat také mentálně postižení lidé z nedaleké Nové Vsi.

Igor Maňour, Lenka Šumová, Ivana Bernáthová, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme