Povodňová vlna v povodí řeky Moravy se posouvá na jih

Situace na mnoha místech kolem moravských řek, jimiž se prohnala v posledních dnech velká voda, se postupně uklidňuje, lidé zasažení jarními povodněmi sčítají a likvidují bezprostřední škody. V jistém napětí ale zůstávají obyvatelé obcí na dolní toku řeky Moravy, která v těchto oblastech stále stoupá. Třetí stupeň povodňové aktivity platí třeba - v Lanžhotě na Břeclavsku - nebo ve Strážnici na Hodonínsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda tentokrát dosahovala na některých místech přibližně jednoho metru.

Voda tentokrát dosahovala na některých místech přibližně jednoho metru. | Foto: Tomáš Adamec

Obyvatelé Troubek se pomalu vracejí do svých domovů. Voda klesla o desítky centimetrů, zůstává už pouze v níže položené části obce. Hasiči zajišťují rozvoz jídla a balené vody. Tři provizorní vojenské stany slouží záchranářům jako jídelny i místo pro spaní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v povodněmi sužovaných oblastech Moravy a Slezska přiblížili v podvečerních ozvěnách dne naši reportéři

Přerušení dodávek elektřiny kvůli povodním platí na severu Moravy už jen v Ostravě, na Karvinsku, Opavsku a Krnovsku. Poruchy na vysokém napětí se podařilo odstranit a zbývají ještě problémy s vedením nízkého napětí. V těchto případech se ale většinou jedná o domácnosti, které jsou zatopené a nemohou proud odebírat.

Problémy s velkou vodou se přesouvají na jih Moravy. Voda z řeky Moravy a Kyjovky se už na mnoha místech rozlila do krajiny. Mezi Kosticemi a Tvrdonicemi na Břeclavsku dokonce před osmnáctou hodinou došlo k přelití průlevu sypané hráze a voda začala téct do polí. Obydlí lidí ale ohrožena nejsou. Na místě už pracují technici Povodí Moravy. Pomocí bagru se snaží sypanou hráz znovu zpevnit.

Situaci na některých místech komplikují sesuvy půdy. V Bukovci na Frýdecko-Místecku se od rána sesouvá svah kopce Girová. Záchranáři proto evakuovali lidi z tamní osady a policie celý prostor uzavřela. V blízkosti horské osady se zatím zřítil zhruba pět set metrů široký a tři kilometry dlouhý pás členitého terénu. V Havířově evakuovali k kvůli sesuvu půdy ve svahu nad vodním tokem Stružník obytný dům v ulici Hálkova. Nebezpečný sesuv ohrožuje přilehlý dům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavbě protipovodňových opatření mluvil v podvečerních Ozvěnách dne starosta Strážnice Risto Ljasovský a o sesuvech půdy pak František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny

Promáčená hlína se dala do pohybu hned v několika místech regionu. Na místě dnes vše sledoval i reportér Michal Schoffer ve Stalo se dnes připomněl, že v regionu už došlo ke zhruba desítce sesuvů. „Odborníci varují před možností dalších sesuvů, zejména v oblastech s jílovitými půdami.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Sesuvům půdy v regionu se ve Stalo se dnes věnoval reportér Michal Schoffer

František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny v Ozvěnách dne řekl, že míru škod ovlivňuje způsob využívání krajiny. „Střídání jílových vrstev a vrstev, kde převažují sedimenty s obsahem písčité části, přináší na kontaktech vrstev možnost skluzu vrchních vrstev. Tento jev je vidět i v jiných oblastech republiky, ale na severovýchodu Moravy je vyvinut velmi mocně,“ připomněl Pelc.

Miliardové ztráty

Až miliardové škody odhadují kraje po současných záplavách. Hejtmani se také shodují na tom, že je nutné udělat změny v zákonech, které by urychlily budování protipovodňových opatření. Mluvili o tom dnes i s prezidentem Václavem Klausem.

Vyplavené kraje také dostanou pomoc od regionů, které přírodní živel nezasáhl. Například Praha je připravena poslat na Moravu kromě techniky až tisíc vysoušečů.

Lidem postiženým povodněmi pomáhají krizové linky. Při likvidaci následků by mohlo pomoci i několik desítek vězňů z osmi věznic v Moravskoslezském kraji. Do úklidových čet by byli vybráni lidé, odsouzení za méně závažné činy.

Poděkování prezidenta

Prezident Václav Klaus se do oblastí postižených povodněmi nechystá! Dnes se o situaci nechal informovat od hejtmanů krajů, které povodně zasáhly. Dospěli společně k tomu, že není nutné, aby Václav Klaus do zaplavených oblastí cestoval:

„Také jsem vyjádřil velké poděkování nejen jim, ale všem, kteří pomáhají zachraňovat. A vidím, že se naše systémy se za 13 let od povodně z roku 1997 zdokonalily, mají lepší techniku, jsou více připraveny. Takže já bych všem chtěl moc poděkovat a věřím, že povodně budou mít daleko méně tragické následky, než ty předcházející,“ řekl prezident.

Václav Klaus dodal, že stát by měl dbát o to, aby domy nestály na nejrizikovějších místech.

Nejen Česko

Také ve střední Evropě trvá kalamitní stav, způsobený prudkými dešti. Vážná je situace v Polsku, kde už zahynulo šest lidí. Další dva se pohřešují. Hladina Visly v Krakově přesáhla v noci čtyřicetileté maximum. Na sedm tisíc Poláků čeká na evakuaci.


Obdobná situace je i na severovýchodě Maďarska, kde stále prší. Komplikace se očekávají na řece Hornád a okolí. Řada obcí je stále nepřístupná. Povodeň trápí také řidiče na dálnici M1. Voda tam strhla most na hlavní spojnicí mezi Budapeští a Rakouskem. Na východě Slovenska sice stále prší, ale hladiny většiny řek už klesají.

Unijní pomoc

Česko by mohlo na řešení následků povodní získat peníze z Evropské unie, a to z Fondu solidarity. Ten je přímo určený k pomoci po přírodních katastrofách. Peníze ale žádající země, která má na podání 10 týdnů od katastrofy, nezíská hned.

Nejprve žádost posuzují experti Evropské komise, teprve pak může vzniknout příslušný návrh. Ten by poté musely schválit i členské země a také Evropský parlament.

Milan Kopp, Ivan Sekanina, Martin Knitl, Zuzana Kopuletá, Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme