Povodňové plány neselhaly, ale nestačily

Zpracované protipovodňové plány a ochranná opatření při letošních povodních neselhala, nebyla ale vypočítána pro tak rozsáhlou katastrofu. Uvedl to prezident České asociace zpracovatelů povodňových plánů Jan Papež. Podle něj tvrzení platí i pro úniky nebezpečných látek z neratovické Spolany - její protipovodňová opatření měla dokonce o něco vyšší úroveň, než současná legislativa požaduje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy

záplavy | Foto: Filip Víšek

Řadě zaplavených obcí podle Papeže povodňové plány výrazně pomohly. Především předpověděly, kdy voda dorazí, a tím vymezily maximální čas pro evakuaci a ochranná opatření. "Všechno se musí udělat včas. Prostě musíte udělat nějaké činnosti, pokud je neuděláte, tak už je dělat nemusíte, protože ta voda vás předeběhne."

Přesto bude třeba plány upravit, a to na podstatně větší rozsah záplav. Současné zákony totiž požadují modely a ochranná opatření maximálně na stoletou vodu. Podobně je tomu v zahraničí, takže například při vzedmutí Dyje na Znojemsku nemohla rakouská strana informovat, kolik vody k nám teče. Lze ale předpokládat, že po letošních zkušenostech se hranicí stane voda pětisetletá, i když ne plošně. "Udělat ochranu na pětisetletou vodu a modely, znamená obrovské množství peněžních prostředků navíc. Žádný stát na světě nemá ochranu na pětisetletou vodu, ale na modelech se pracuje."

Markéta Kaclová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme