Povodňový stav hlásí skoro 30 míst v Česku. Meteorologové varují před extrémními srážkami

Na 30 místech v Česku se dostaly hladiny toků přes noc do čtvrtečního rána na povodňový stav. Většina byla na nejnižším stupni povodňové aktivity, prvním ze tří, ale na třech místech se postupně hladiny dostaly až na třetí stupeň, tedy ohrožení.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 10:23 23. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda na severu a východě Česka zaplavila silnice a sklepy. Za posledních 24 hodin napršelo do rána podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) třeba na návětří Jizerských hor a Beskyd až 100 milimetrů srážek, tedy 100 litrů vody na metr čtvereční. Meteorologové očekávají, že v Beskydech bude pršet až do večera.

Sucho vydatný déšť snížil, Česku by ale prospěly dlouhé a pomalé srážky, říká Trnka z InterSucha

Číst článek

Vydatně v Česku pršelo již od středečního rána a na pěti místech v Česku se toky dostaly večer až na třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity, tedy povodňové ohrožení.

Již během středečního večera hladiny na všech pěti místech opadly, ale v noci vystoupaly na povodňové stupně jiné řeky.

Ráno tak byly po 5.00 na třetím stupni řeky Smědá na Liberecku a Bečva na Přerovsku. Po 7.00 dosáhla třetího stupně také Olše v Českém Těšíně. Smědá i Bečva do 8.00 opadly na druhý stupeň, zatímco Olše se ještě před 9.00 stále držela na třetím.

Potíže způsobila velká voda například na Vsetínsku ve Zlínském kraji, kde voda zaplavila desítky domů v Ústí nebo Valašské Polance. Hasiči vyjížděli také k vytopeným sklepům, ucpaným kanalizačním vpustím, poškozeným hrázím rybníků nebo stromům zachyceným u lávek a mostů.

V sousedním Olomouckém kraji voda již ve středu pozdě večer u obce Ústí nedaleko Teplic nad Bečvou zaplavila silnici číslo 439, která proto musela být uzavřena. V Ústí voda zaplavila hřiště a natekla do několika sklepů. V obci Špičky na Přerovsku hasiči v noci kvůli hrozbě záplav vypomáhali farmářům při přestájení dobytka do bezpečnějších zemědělských objektů.

Zaplavené silnice

V severních Čechách se zase voda na Frýdlantsku vylila do luk a zaplavila dvě silnice třetí třídy. Ve Špindlerově Mlýně se vodohospodáři obávali, že přeteče krkonošská přehrada Labská. Kvůli rekonstrukci spodních výpustí má totiž výrazně omezený odtok. Ve středu od rána do večera se tak hladina v přehradě zvedla téměř o tři metry.

Nakonec ale nádrž nepřetekla. V noci na čtvrtek hladina stoupla už jen o zhruba půl metru. Rozdíl mezi přelivem a hladinou byl ráno 1,2 metru.

Výstraha před extrémními srážkami platí podle ČHMÚ pro severovýchodní cíp Pardubického kraje, sever Olomouckého kraje a západní část Moravskoslezského kraje do čtvrtečního poledne a pro východní část Zlínského a Moravskoslezského kraje až do 18.00.

V severovýchodní části Zlínského kraje a východní části Olomouckého kraje také platí výstraha před nejvyšším stupněm povodňové aktivity, a to až do odvolání. Výstrahy před nižšími stupni povodňové aktivity nebo silnými srážkami platí také v dalších oblastech zmíněných krajů a rovněž v Libereckém, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

dbr, nkr, dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme