Povodňový zpravodaj na den v ulicích Olomouce. Časopis po 20 letech obnovila arcidiecézní charita

Sjízdné cesty nebo otevřené ordinace. Při povodních v roce 1997 chyběly lidem v Olomouci některé důležité informace. Arcidiecézní charita Olomouc proto tiskla vlastní povodňový zpravodaj, díky kterému se obyvatelé dozvěděli o aktuální situaci ve městě a okolí. Časopis teď po dvaceti letech na jediný den obnovila, obyvatelům v ulicích ho nabízejí kameloti.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noviny (ilustrační foto)

Noviny (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Tehdy to bylo pár fotek a textů, celkem čtyři stránky A4," popisuje povodňový zpravodaj bývalý ředitel arcidiecézní charity Jindřich Suchánek.

Speciálních vydání bylo celkem sedm. „První číslo vyšlo 10. července, tedy den a půl po povodních, takže reakce byla celkem rychlá," dodává Suchánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povodňový zpravodaj na den v ulicích Olomouce. Časopis po 20 letech obnovila arcidiecézní charita. Téma pro Moniku Tomáškovou

Číslo jedna tehdy vydala Česká katolická charita. „Když jsou lidé bez elektrického proudu, bez informací, tak se nám zdálo, že to je dobrý charitativní úkon – pomoc v nouzi. Tak jsme se dohodli, že budeme vydávat povodňový zpravodaj," vzpomíná bývalý ředitel arcidiecézní charity.

„Podařilo se nám to od tří rána, kdy vznikla myšlenka, do dvou odpoledne, kdy kameloti roznášeli první číslo. Dobrovolníci se kolem toho nachomýtli, nikdo neřekl ne. Každý byl ochotný a šlo to rychle," přibližuje.

Olomouc byla podle něj tři dny paralyzována. „Nejezdily tramvaje. Nedalo se dostat přes Moravu, tekla tam voda a bylo to životu nebezpečné. Byli tam vojáci a hasiči. Lidé neměli informace, rádio jim nešlo, protože nešla elektřina," podotýká Suchánek.

Olomoučtí kameloti opět rozdávají povodňový zpravodaj. Časopis na den obnovila arcidiecézní charita | Foto: Arcidiecézní charita Olomouc

V prvním čísle se mimo jiné píše o probíhající evakuaci. „V Olomouci bylo do dnešního poledne evakuováno do provizorních ubytoven ve školách celkem zhruba 500 osob," zmiňuje povodňový zpravodaj.

„Padaly domy, lidé se evakuovali do škol. Příbuzní třeba zůstali v baráku a mohli si přečíst, kde se dozvědí, kde je jejich rodina, kde fungují ordinace lékařů, které silnice jsou sjízdné, kde se budou vyplácet důchody."

Povodňový zpravodaj tiskla charita celý týden, 5000 kusů zmizelo vždy během pár hodin. Každé další číslo bylo propracovanější a objevila se i inzertní rubrika.

Voda jako nepřítel. Poslechněte si, jak Český rozhlas před 20 roky informoval o povodních

Číst článek

„Nějaká organizace pořádala letní tábor. Děti se na něj potřebovaly dostat, ale neměly jak, tak lidé vyzývali nějaké společnosti, které by tam děti dopravily. Byly tam i nabídky pomoci od různých podnikatelů nebo jednotlivých lidí z řad veřejnosti, že někomu nějak konkrétně pomůžou," říká mluvčí arcidiecézní charity Olomouc Karolína Opatřilová.

V pondělí přesně po dvaceti letech vychází zvláštní vydání. „Budou ho odpoledne roznášet kameloti přímo v ulicích Olomouce. Potom ho dáme ještě na různá veřejná místa, aby si ho lidé mohli přečíst dále během července," dodává Opatřilová.

Charita podle ní sestavila zpravodaj z původních zpráv, aby lidem připomněla, jak to ve městě před 20 lety vypadalo.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme