Kdo bude sestavovat vládu? Babiš čeká, zda ho Zeman pověří. Spolu se večer má sejít s Piráty a STAN

Po volebním úspěchu Spolu vyvstává otázka, jak bude vypadat složení budoucí české vlády. Vítězové mají šanci postavit většinovou vládu s Piráty a Starosty, kteří získali 108 poslaneckých mandátů. Koalice uskupení ODS, KDU-ČSL a TOP 09 uvedla, že s jednáním začne do 24 hodin.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Změna je tady, my ji uděláme, oznámil předseda ODS Petr Fiala volební vítězství koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

„Obě koalice mají většinu a mají šanci postavit většinovou vládu. Změna je tady, my ji uděláme, oznámil předseda ODS Petr Fiala volební vítězství koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu.

Za přirozeného spojence má koalici Pirátů a Starostů. Tyto dva subjekty získaly v dolní parlamentní komoře zřejmě 108 mandátů. S jednáním začne do 24 hodin. Prezident Miloš Zeman podle Fialy většinu nemůže ignorovat. Očekává, že v rozumné době s ním bude jednat.

„Obě demokratické koalice mají většinu a mají šanci postavit většinovou vládu, toto je změna, my jsme změna, vy jste změna,“ uvedl Fiala před jásajícími sympatizanty koalice ve volebním štábu. Vítězství tam přivítali z pódia i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda lidovců Marian Jurečka.

Také Piráti a STAN oznámili, že počítají se spoluprací s koalicí Spolu. „Demokratická opozice bude mít většinu. Končí dominance Andreje Babiše. Demokratické strany ukázaly, že doba chaosu bude brzy za námi,“ řekl šéf Pirátů s tím, že jednání by mohla začít už večer. 

„Nebudu tvrdit, že je to výsledek, ze kterého bychom měli radost, ale koalice splnila úkol, že chceme pomoct demokratické většině, aby měla ve sněmovně 101,” reagoval na výsledky voleb Vít Rakušan. 

Babiš chce oslovit Spolu

Andrej Babiš označil výsledek hnutí ANO ve volbách za skvělý. „My jsme nejsilnější politický subjekt,“ konstatoval premiér. Podle svých slov chce k jednání oslovit koalici Spolu, naopak s Piráty by nejednal. Záležet podle něj bude na tom, zda ho ve středu prezident pověří sestavením vlády. 

Premiér ale mluvil i o tom, že by ANO při jednáních neuspělo. „ANO pokračuje, i kdyby skončilo v opozici,“ řekl Babiš. Na dotaz novinářů odmítl, že by v takovém případě usiloval například o post ve vedení sněmovny. 

Do sněmovny se dostaly celkem čtyři subjekty. Tím posledním z téměř deseti procenty hlasů  je Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Tomio Okamura výsledek ocenil a připomněl, že mu mezi vlasteneckými stranami stoupla konkurence. Povolební jednání budou podle něj dlouhá. „SPD je na ně připravena,“ řekl.

pat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme