Povolební vyjednávání pokračují

Jednání o nové vládě pokračují. Politické strany hodnotí vývoj dosavadních vyjednávání ve svých sekretariátech, naplánované jsou ale i další schůzky zástupců stran, které se ve volbách dostaly do sněmovny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Už včera se po přijetí u prezidenta Václava Klause odehrálo první jednací kolo. Lídr ODS Petr Nečas se sešel z místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou aby si potvrdili, že spolu vládnout nebudou.

Šance pro tříčlennou koalici


Nečasovo setkání s lídry TOP 09 a Věcí veřejných už měla optimističtější obsah. Shodli se na zájmu sestavit společnou středopravou vládní koalici. Ještě před podpisem případné koaliční smlouvy se chystají prosadit snížení počtu sněmovních funkcionářů, platů poslanců a senátorů i omezení jejich imunity. První setkání vyjednávacích týmů hodnotili účastníci jako úspěšná.

Výsledky voleb dávají největší šanci vzniku středopravicové koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Volební manažer Věcí veřejných Vít Bárta ale prohlásil, že dohoda ještě uzavřena není a nelze proto vyloučit, že jeho strana odejde do opozice.

Přestože se totiž strany shodly na snižování rozpočtového schodku, rozpory panují ohledně protikorupčního balíčku. „Je zapotřebí zdůraznit to, že tam máme řadu zásadních rozporů právě v tom protikorupčním balíčku. Ten může kupříkladu vést k tomu, že podpoříme pouze menšinovou vládu na omezenou dobu právě s jasným mandátem snížení schodku,“ prohlásil v České televizi Bárta.

Prezident Václav Klaus zatím sestavením kabinetu nikoho nepověřil. Nečasův tým už začal jednat o programových věcech - za hlavní úkol označil snížení veřejného dluhu. Současně také vede vážnou debatu o obsazení jednotlivých rezortů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústavní mechanismus pro sestavení vlády vysvětlil ve Světě o osmé politolog Vít Hloušek.

„Prezident republiky má podle Ústavy vlastně dva pokusy, teprve pokud by byly neúspěšné, je tam formalizovaný krok, kdy prezident pověří sestavením vlády osobnost, kterou navrhne předseda Poslanecké sněmovny,“ připomněl ve Světě o osmé Rádia Česko politolog z brněnské Masarykovy university Vít Hloušek.

Zatím to vypadá, že TOP 09 by obsadila klíčové posty ministra financí a zahraničí, spory se vedou o vlivného ministra vnitra. Toho by si občanští demokraté nechali rádi pro sebe, jenže o něj mají zájem i Věci veřejné.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme