Povolební vyjednávání se rozroste o další témata

Jednání o nové vládě pokračují. Politické strany hodnotí vývoj dosavadních vyjednávání ve svých sekretariátech, naplánované jsou ale i další schůzky zástupců stran, které se ve volbách dostaly do sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Zatímco ODS už postupně jednala se všemi stranami, které překročily 5procentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny, mimo komunistů, podobná jednání teď organizuje i sociální demokracie.

Dnes odpoledne se budou její zástupci scházet s TOP 09. Podle místopředsedy této strany Miroslava Kalouska ale TOP 09 nebude s ČSSD v jedné koalici. O kontrolních úlohách opozice se ale podle něj jednat může:

„Je potřeba dohodnout budoucí spolupráci ve sněmovně, je třeba nabídnout opozici většinu kontrolních funkcí, které ve sněmovně jsou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Josef Mlejnek a komentátor Martin Fendrych v Ozvěnách dne hodnotili povolební jednání i úvahy o novém ministru vnitra

Předseda Věcí veřejných Radek John zase novinářům řekl, že pokud se jeho strana nedohodne s ODS a TOP 09 na přímé účasti v budoucí koaliční vládě, může nový kabinet podporovat na základě smlouvy o konkrétních podmínkách podpory menšinové vlády. V takové smlouvě by byly přesné termíny plnění konkrétních bodů.

Další téma - podnikání

Občanští demokraté dnes ráno současně probrali dosavadní vývoj vyjednávání. Mluvit by se teď podle nich mělo s TOP 09 a Věcmi veřejnými i o podnikání a ekonomice.

„Myslím, že je to správné, protože všechny tři strany chtějí přispět rozvoji podnikání, chtějí, aby bylo méně byrokratických překážek a toto téma je tam naprosto přirozené,“ řekl místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nutnost hledání kompromisu zdůraznil při hodnocení vyjednávání ve Světě o jedné komentátor Ráda Česko Adam Drda

Společné rozhovory ODS, TOP 09 a Věcí veřejných by měly začít už zítra.

Vnitro nepovede Bárta

Už se spekuluje o střetech kolem obsazení klíčových ministerstev. Včetně resortu vnitra. Otazník se vznášel mimo jiné nad tím, jestli by tento post mohl obsadit hlavní sponzor nejmenšího z potenciálních koaličních partnerů - a budoucí poslanec Věcí veřejných - Vít Bárta. Spolumajitel bezpečnostní agentury.
Předseda Věcí veřejných Radek John se ale dnes vyslovil jasně - Bárta podle něj ministerstvo vnitra nikdy nepovede.

Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Ozvěnách dne připomněl v této etapě jsou mnohá vyjádření součástí taktiky. „Je logické, že koaliční partněři by velmi bránili, aby se pan Bárta ministrem vnitra stal.“

Také komentátor Martin Fendrych považuje za rozumné, že se Bárta ministrem vnitra nestane. „Myslím, že ODS a TOP 09 si to velmi dobře uvědomovaly, přišly by o kredit, kdyby na to kývly.“

„Představa, že by Věci veřejné šly do vládní koalice a neslevily z ničeho a neudělaly žádný kompromis a pokud by se ne jejich návrhy nepřistoupilo, tak zůstanou v opozici - to je podle mne projev strašné politické neodpovědnosti,“ řekl ve Světě o jedné komentátor Ráda Česko Adam Drda.

Milan Kopp, Veronika Malá, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme