Povolit rockový koncert bude jednodušší. Chystá se historicky první zákon o hluku

Ministerstvo zdravotnictví chce zmírnit pravidla pro hluk a právě dnes prezentovalo podrobnosti chystaného zákona o hluku. Současné limity, které jsou v souladu s evropskými, prý ale zůstanou v podstatě stejné. Větší pravomoce budou delegovány na obce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví | Foto: Marián Vojtek

„Předpisy stanoví hlučné pracoviště, například kde je hladina hluku po většinu pracovní doby více než 90 decibelů. Této hladiny je často dosaženo v ulicích rušných měst, například na letištích, ale i na rockových koncertech, kde může hladina dosáhnout až 120 decibelů, někdy i více, a to potom některým jedincům způsobí problémy,“ popsal lékař se specializací na sluch Ivan Šejna.

Podle Josefa Nováka z České akustické společnosti neexistuje jednoznačná odpověď na to, zda Češi žijí v čím dál hlučnějším prostředí. "Nejvýznamnějším zdrojem hluku je silniční doprava, k nárůstu hluku dochází tam, kde došlo k nárůstu počtu vozidel," říká Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního inverview Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu byl Josef Novák z České akustické společnosti

Podle údajů Ředitelství silnic a dálnic doprava od roku 2005 v průměru stagnuje, stagnuje tedy i hluk.

Na současných pravidlech se nic měnit nebude, české limity jsou v souladu s evropskými. Cílem nové legislativy je spíše přiblížit ji modelům, které již léta úspěšně fungují v členských státech Evropské unie. Zákon o hluku mají například ve Francii, Španělsku nebo Velké Británii.

Přenos kompetencí na obce

Hlavním rysem změn je určitá decentralizace, tedy přenesení některých pravomocí od krajských hygienických stanic na obce. Příkladem takové kompetence může být situace, kdy se v obci bude konat nějaká hlučnější akce, třeba rockový koncert. Obec bude moci udělit v případě krátkodobých a náhodných explozic hluku výjimku.

V podobných případech jde totiž o rozhodnutí v rovině zábava jedněch versus rušení druhých. Nejde ani tak o zdraví, ale spíše o obtěžování hlukem. Dnes platí přísné limity bez ohledu na to, co je zdrojem hluku a jak často k němu dochází.

„Produkce hudebního tělesa, nejčastěji rockový koncert, který se koná jednou dvakrát za rok, by asi neměl odpovídat hygienickým normám, které jsou v zákoně, ale prostě měla by tam obec mít možnost to povolit, samozřejmě se zodpovědností vůči občanům,“ uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Dodal, že novinkou v zákoně je, že by hlukové limity nebyly určené obecně všude, ale například podél silnic v obytných oblastech.

Při územním plánování se budou označovat čtyři hlukové zóny. Označení 'D' bude znamenat prostředí nejhlučnější, třeba těsně u dálnice. Označení 'A'pak ponese prostředí nejtišší, například v lese. Podle ministra Leoše Hegra pak bude každý vědět, na čem je.

"Hlukové mapy budou pravidelně aktualizovány, a když si budete chtít pořídit pozemek nebo stavět na nějakém pozemku, tak tam bude jasné, jaká je hluková zátěž a co toho stavebníka nebo projektanta čeká v tom místě. Pokud tam ta stavba bude moct vzniknout, tak jaká míra ochrany tam bude," dodal Leoš Heger.

Zákon by měl začít platit od roku 2014 nebo 2015. Hluku v práci se zatím netýká.

Lenka Jansová, Eva Presová, mad, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme