Povstalecký stíhač tanků ČS.ROZHLAS po 60 letech opět na Vinohradech

Stíhač tanků Hetzer, který během Pražského povstání v roce 1945 ukořistili čeští vlastenci, se mezi 3. a 7. květnem 2005 znovu ocitl před Českým rozhlasem. Právě tento obrněnec chránil v květnu 1945 povstalecké vysílání z Vinohrad. Je také jediným zachovalým pancéřovým vozidlem z bojů mezi povstalci a nacisty. Vystavení stíhače tanků "ČS. ROZHLAS" bylo součástí Rekonstrukce bojů o Český rozhlas a dalších akcí k 60. výročí konce 2. světové války.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hetzer před Českým rozhlasem

Hetzer před Českým rozhlasem | Foto: Jan Rosenauer

Autentické obrněné vozidlo zapůjčil Vojenský historický ústav pro vzpomínkové akce k 60. výročí bojů o Český rozhlas. Na jednom ze symbolů Pražského povstání je ještě původní lak. V padesátých letech z něj však tehdejší velení armády nechalo odstranit motor z obav, aby ho nepoužili případní povstalci proti komunistickému režimu. Stíhač tanků čeká náročná restaurace.

Autor projektu Rekonstrukce bojů o Český rozhlas Alexandr Pícha říká: "To, že nemá kanón, je v pořádku, protože čeští vlastenci se stíhače tanků zmocnili na Smíchovském nádraží, ještě než na něj Němci stačili kanón namontovat. Na místo pro úložiště kanónu povstalci navařili ocelový plát a do něj provizorně lafetovali kulomet." Jeden z kulometů, který používali povstalci, bude přes den instalován ve střílně vystaveného obrněnce také.

Obrněnec bránil 6. května 1945 budovu Českého rozhlasu a Vinohrady před útoky zejména od sídla gestapa v dnešní ulici Politických vězňů. "Vlastenci se stíhačem tanků "ČS.ROZHLAS" bránili Český rozhlas na Vinohradech v kritických chvílích, kdy na barikády útočily 2 tanky. Kryli také povstalce před esesáky, kteří na ně stříleli ze střech domů. S dalšími ukořistěnými stíhači tanků povstalci odvrátili útok německé pěchoty a tanků na vysílačku Českého rozhlasu ve Strašnicích," dodává Alexandr Pícha.

7. května v poledne byl stíhač tanků "ČS.ROZHLAS" odvezen od budovy Českého rozhlasu na Vinohradech nazpátek do Vojenského technického muzea v Lešanech. Musel totiž uvolnit Vinohradskou třídu pro unikátní Rekonstrukci bojů o Český rozhlas 1945/2005.

Milan Kopp, Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme