Povstalecký stíhač tanků ČS.ROZHLAS po 60 letech opět na Vinohradech

Stíhač tanků Hetzer, který během Pražského povstání v roce 1945 ukořistili čeští vlastenci, se mezi 3. a 7. květnem 2005 znovu ocitl před Českým rozhlasem. Právě tento obrněnec chránil v květnu 1945 povstalecké vysílání z Vinohrad. Je také jediným zachovalým pancéřovým vozidlem z bojů mezi povstalci a nacisty. Vystavení stíhače tanků "ČS. ROZHLAS" bylo součástí Rekonstrukce bojů o Český rozhlas a dalších akcí k 60. výročí konce 2. světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hetzer před Českým rozhlasem | Foto: Jan Rosenauer

Autentické obrněné vozidlo zapůjčil Vojenský historický ústav pro vzpomínkové akce k 60. výročí bojů o Český rozhlas. Na jednom ze symbolů Pražského povstání je ještě původní lak. V padesátých letech z něj však tehdejší velení armády nechalo odstranit motor z obav, aby ho nepoužili případní povstalci proti komunistickému režimu. Stíhač tanků čeká náročná restaurace.

Autor projektu Rekonstrukce bojů o Český rozhlas Alexandr Pícha říká: "To, že nemá kanón, je v pořádku, protože čeští vlastenci se stíhače tanků zmocnili na Smíchovském nádraží, ještě než na něj Němci stačili kanón namontovat. Na místo pro úložiště kanónu povstalci navařili ocelový plát a do něj provizorně lafetovali kulomet." Jeden z kulometů, který používali povstalci, bude přes den instalován ve střílně vystaveného obrněnce také.

Obrněnec bránil 6. května 1945 budovu Českého rozhlasu a Vinohrady před útoky zejména od sídla gestapa v dnešní ulici Politických vězňů. "Vlastenci se stíhačem tanků "ČS.ROZHLAS" bránili Český rozhlas na Vinohradech v kritických chvílích, kdy na barikády útočily 2 tanky. Kryli také povstalce před esesáky, kteří na ně stříleli ze střech domů. S dalšími ukořistěnými stíhači tanků povstalci odvrátili útok německé pěchoty a tanků na vysílačku Českého rozhlasu ve Strašnicích," dodává Alexandr Pícha.

7. května v poledne byl stíhač tanků "ČS.ROZHLAS" odvezen od budovy Českého rozhlasu na Vinohradech nazpátek do Vojenského technického muzea v Lešanech. Musel totiž uvolnit Vinohradskou třídu pro unikátní Rekonstrukci bojů o Český rozhlas 1945/2005.

Milan Kopp, Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme