Požádá vláda sněmovnu o důvěru?

Premiér a předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla chce podle Zdeňka Škromacha požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry jeho vládě. Radiožurnálu to potvrdil místopředseda ČSSD a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach: "Je to předpoklad, hovořilo se na tom na předsednictvu (ČSSD) s tím, že tento názor nezískal většinu, ale nebyl ani zamítnut." Lidovci apelují na ČSSD, aby svůj problém nepřenášela na celou politickou scénu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Ondřej Kalášek

"Myslím, že by to byl docela odvážný krok ve smyslu prověřit, zda stanoviska Unie svobody a KDU-ČSL o podpoře vlády jsou skutečná a zda má vláda stále ještě většinu," řekl Škromach Radiožurnálu.

M. Kalousek: Je to problém ČSSD, nikoli koalice

Předseda koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek Radiožurnálu potvrdil, že s ním Špidla o vyjádření důvěře ve sněmovně zatím nejednal. Podle Kalouska by si sociální demokracie měla co nejrychleji vyřešit vnitrostranické rozpory: "Sociální demokracie má ve vládě většinu, to znamená, že pokud se rozhodne požádat ve sněmovně o důvěru, tak vláda o tu důvěru požádá. Já chci jen zdůraznit, že ta krize není krizí mezi koaličními subjekty, ale je krizí sociální demokracie. A ta by měla vyřešit ten problém sama a nepřenášet ho na celou politickou scénu," zdůraznil Kalousek.

Záměr požádat o důvěru sněmovnu překvapil i US-DEU. Také s ní premiér tento krok nekonzultoval. Potvrdil to šéf Unie svobody Petr Mareš. Ten bude chtít po svých partnerech ve vládě, aby stanovili jasný program kabinetu na zbytek volebního období. Mareš zdůraznil, že koaliční strany se musí nejprve dohodnout na tom, zda je vláda stále ještě akceschopná.

Pro zachování současné vlády ale zřejmě nezvednou ruku opoziční strany - KSČM rozhodne o svém postoji na úterním zasedání vedení strany. Vládu zřejmě nepodpoří ani občanští demokraté. Radiožurnálu to povrdil místopředseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.

"ODS sama řekla, že pokud vláda nepožádá o důvěru, tak bude v parlamentu iniciovat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Vladimíra Špidly. A z toho je naprosto jasné, že ODS na podporu současné vlády nedá jediný hlas."

Jak by hlasovali bývali členové Unie svobody-DEU Tomáš Vrbík a Marian Bielesz, není jasno. Pevně rozhodnut není nezařazený poslanec Petr Kott. Radiožurnálu řekl, že vláda má kvůli křehké většině velké problémy a je otázka, zda má smysl, aby stále žádala o důvěru.

Pokud kabinet důvěru dostane, Špidla by tím podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha před sobotním zasedáním stranického ústředního výboru významně posílil svou pozici. Ústřednímu výboru Špidla předloží svou politickou koncepci do konce volebního období.

Vývoj ve vládních stranách se bude patrně odvíjet od výsledku jednání o dalším směřování koalice ve zbývajících dvou letech jejího mandátu. Mluvit se o něm bude zítra v Kolodějích, kde se koaliční lídři sejdou nad přípravou rozpočtu na příští rok.

Premiér Vladimír Špidla přitom nedávno odmítl výzvu ODS, aby po debaklu koaličních stran v eurovolbách znovu požádal sněmovnu o vyslovení důvěry jeho kabinetu. Občanští demokraté ale čekají, že premiér na jejich výzvu zareaguje, a pokud ne, pokusí se ve sněmovně prosadit hlasování o nedůvěře kabinetu. K vyslovení nedůvěry ale nemají potřebnou většinu hlasů. Doufají proto, že se k nim přidají i někteří poslanci z jiných stran.

Pro vyslovení důvěry, nebo nedůvěry, je rozdílný počet nutných hlasů

Vláda může předložit Sněmovně žádost o vyslovení důvěry. Předseda sněmovny má zaručit, aby žádost byla projednána do 14 dnů po jejím předložení. Návrh na vyslovení nedůvěry vládě může podat písemně nejméně 50 poslanců. K projednání takového návrhu svolá předseda neprodleně schůzi sněmovny. O žádosti vlády o vyslovení důvěry nebo o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě se neprodleně vyrozumí poslanecké kluby a výbory. Po rozpravě se přistoupí k hlasování podle jmen.

K přijetí usnesení o vyslovení důvěry vládě je třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců. K přijetí usnesení, kterým se vyslovuje vládě nedůvěra, je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců.

Milan Kopp, Petr Doležel, Jitka Hanžlová, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme