Pozadí nákupu pandurů může osvětlit exministr Vondra. Bude svědčit u soudu

V takzvané kauze Pandur vyslechne soud už třetího exministra obrany. Svědčit má dnes přijít Alexandr Vondra z ODS. Jeho výpověď přitom může hrát důležitou roli při rozplétání sporné zakázky na obrněné transportéry. Ty si pořídila armáda za vlády Mirka Topolánka z ODS. Obžaloba viní Topolánkova někdejšího poradce, lobbistu Marka Dalíka, že si řekl za vyjednání zakázky o půlmiliardu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Vondra (ODS) | Foto: Filip Jandourek

Právě exministra Alexandra Vondru měla americká ambasáda upozornit na možnou korupci při dojednávání zakázky.

„Že v souvislosti s pandury se odehrávalo nějaké korupční jednání, na kterém byl Martin Barták a Marek Dalík,“ popsal už dřív u soudu investigativní reportér Radiožurnálu Janek Kroupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

V takzvané kauze Pandur vyslechne soud už třetího exministra obrany, Alexandra Vondru z ODS. Případ shrnuje redaktorka Zuzana Petráňová.

Jenže zároveň se Vondrovo jméno v případu objevuje i v dalších souvislostech. Měl třeba podle exministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 naléhat na to, aby Topolánkova vláda smlouvu na Pandury uzavřela.

Alexandr Vondra byl přitom v té době ministrem pro evropské záležitosti. Neměl tedy zakázku na starosti. Sám Vondra v minulosti nepopřel, že byl s americkou stranou v kontaktu.

O detailech se ale před svojí svědeckou výpovědí bavit nechtěl. „Nemám čas, nevidím důvod.“

Kromě Alexandra Vondry chce soud vyslechnout i slovenského zbrojaře Miroslava Výboha. Ten se také účastnil schůzky, na které si podle obžaloby řekl Marek Dalík o úplatek. Podle Mladé fronty Dnes ho kvůli možné korupci při nákupu pandurů dokonce vyšetřuje rakouská policie.

Po těchto výpovědích už soudu zbývá jen zařídit výslech klíčových svědků z ciziny.

„Poté soudkyně hlavní líčení nejspíš odročí, aby v dalším termínu vyslechla pomocí videokonference svědky z Rakouska a Spojených států,“ říká mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Jediným obžalovaným v kauze je zatím Marek Dalík. Státní zástupce ho viní z podvodu. Za to mu hrozí až 10 let vězení.

Zuzana Petráňová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme