Policie navrhla obžalovat muže, který měl založit požár v Českém Švýcarsku. Hrozí mu 15 let vězení

Policisté navrhli obžalovat šestatřicetiletého muže, který podle nich založil loňský požár v Českém Švýcarsku. Informovali o tom v pátek na sociální síti X (dříve Twitter). Šlo o nejrozsáhlejší lesní požár v historii České republiky. Muži obviněnému z trestných činů obecného ohrožení a poškození cizí věci hrozí až 15 let vězení.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky požáru v Českém Švýcarsku. Na konci Pravčického dolu krajina vypadala jak z postapokalyptického filmu

Následky požáru v Českém Švýcarsku. Na konci Pravčického dolu krajina vypadala jak z postapokalyptického filmu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Případ policisté objasnili na základě poznatků kolegů z Rumburku. Požár u Hřenska v blízkosti česko-německých hranic vypukl loni v noci na 24. července. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů.

Přinesl si líh, klestí a našel příhodné místo. Žhář popsal, jak založil největší požár v Česku

Číst článek

Uhasit se ho podařilo po 20 dnech. Požár se loni v létě rozšířil na více než 1000 hektarů. Zásah v Českém Švýcarsku komplikovalo především obrovské sucho, vysoké teploty, silný vítr a nepřístupný terén. Práce zasahujících hasičů byla fyzicky velmi náročná, potýkali se s všudypřítomným kouřem a popelem, nebezpečím padajících stromů.

Stejný muž podle kriminalistů na Děčínsku letos v dubnu založil několik dalších požárů. Škody způsobené všemi požáry, jejichž založení policie přičítá obviněnému, byly podle dřívějšího vyjádření mluvčího krajské policie Kamila Marka prozatím vyčísleny na více než 270 milionů korun.

Při loňském požáru v Českém Švýcarsku shořely tři domy v osadě Mezná, další oheň poničil, těžká technika hasičů poškodila silnice, škody vznikly obci Hřensko. Při dubnových požárech vyhořela rekreační chata v Krásné Lípě, požár poškodil rozhlednu Vlčí hora, škody vznikly na třech mysliveckých posedech a dvou krmelcích, a to v katastrálním území obcí Staré Křečany, Krásná Lípa a Doubice a v lesním porostu města Rumburk, uvedl policejní mluvčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme