Požár v Českém Švýcarsku zasáhl téměř 1000 hektarů. Evakuovat se musí i Vysoká Lípa

Obyvatelé Vysoké Lípy u Jetřichovic na Děčínsku musí opustit kvůli požáru v Národním parku České Švýcarsko své domovy. Hasiči pomáhají s evakuací stovky obyvatel. Řekl to Marek Kny, starosta obce Jetřichovice, pod níž Vysoká Lípa patří. Požár v národním parku se třetím dnem dál šíří. Zasažené území se blíží k 1000 hektarům, v úterý večer to sdělil ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček v České televizi.

Tento článek je více než rok starý.

Sledujeme online Hřensko (Aktualizováno: 20:09 26. 7. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Území zasažené požárem se blíží k 1000 hektarům

Území zasažené požárem se blíží k 1000 hektarům | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

„Ve Vysoké Lípě žije 96 obyvatel. Ráno jsem byl ještě optimista, bohužel kvůli větru se požár dostal až k nám,“ uvedl starosta obce Jetřichovice Marek Kny. Právě pod správu Jetřichovic Vysoká Lípa patří.

Meznou se podařilo před ohněm zachránit, plameny zasáhly jen tři domy, popisuje reportér Smatana

Číst článek

Obyvatelé dostali podle starosty informaci o evakuaci prostřednictvím sms. Na místo vyjel i autobus, který by mohl obyvatele převézt. „Většina lidí tu má automobil, předpokládám, že opustí místo svou cestou,“ řekl.

Oheň stále podle hasičů není pod kontrolou, nařízena zatím nebyla žádná další evakuace.

Opustit domov muselo několik desítek lidí a z vybraných částí parku museli odejít turisté. Mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník řekl, že v souvislosti s požárem záchranáři na místo do úterního večera nevyjížděli. Jeden dobrovolný hasič si při práci vymkl kotník.

Znečištěné ovzduší

Kvůli požáru také prošla Českem vlna znečištěného vzduchu, která obsahovala nadlimitní dávku prachových částic. Ty se pohybovaly v rozměrech nad 10 mikrometrů, ale i v nebezpečné velikosti 2,5 až 10 mikrometrů. Vyplývá to ze záznamů kontrolních stanic Agdata City.

V šíření kouře z požáru u Hřenska v Českém Švýcarsku sehrála roli rychlost větru, zvýšená příchodem studené vlny do Česka, řekl vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jáchym Brzezina.

Pro zajímavost, fouká jihovýchodně, tudíž se požáry ukázkově projevily na stanici Česká Lípa. Všimněte si i druhé křivky - rychlost větru. Právě příchod studené fronty a s ní zvýšená rychlost větru vedla k rychlému nárůstu koncentrací. #ovzduší #kvalitaovzduší #PM10 #požár

09:33 – 26. 07. 2022

2 24

Starší lidé a lidé se zdravotními potížemi by se v kouřem zasažených oblastech měli vyvarovat náročnějším aktivitám.

Zápach kouře je patrný i stovky kilometrů od ohniska požáru. Hasiči od rána evidují v Ústeckém, Libereckém, Pardubickém a Středočeském kraji a také v Praze velký počet volání s nahlášením zápachu kouře. Kouř se podle ČHMÚ dostal i do severní části Vysočiny

Článek pokračuje pod online reportáží

Snaha posekat louky

Krásná Lípa a další obce na Děčínsku žádají o svolení posekat louky ve svém okolí. Samosprávy se obávají, že by se mohlo ohnisko požáru v České Švýcarsku přenést do jejich katastrů. Nejblíže požáru jsou zřejmě obce Doubice a Chřibská, které jsou vzdušnou čarou vzdálené asi 12 až 14 kilometrů.

Požáry jako v Hřensku u nás budou vznikat. Teploty narůstají a vlhkost klesá, připomíná expert Trčka

Číst článek

Právě v okolí Doubice již zemědělci vysokou suchou trávu sekat začali, řekl starosta Krásné Lípy Jan Kolář. Mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Miroslav Bína sdělil, že v podobných případech mohou zemědělci po posekání luk mimo určený termín podat takzvané ohlášení vyšší moci.

„Obce v okolí národního parku naléhavě žádají o svolení provést urychlený pokos luk v okolí obcí Doubice, Chřibské a Krásné Lípy a Kyjova tak, aby téměř suchá biomasa nebyla příčinou ohrožení sídelních útvarů v souvislosti s velmi rychle se přibližujícím požárem v Národním parku České Švýcarsko,“ uvedl starosta na facebooku.

Podle něj se v lukách pohybuje chráněný chřástal polní a zemědělci mohou začít s pokosem až v polovině srpna. „Oni mají dotace za to, že tam nesekají. Musel se požádat Státní (zemědělský) intervenční fond, protože pokosem budou podmínky té dotace porušeny,“ doplnil Kolář.

Nejmladší národní park v České republice má rozlohu zhruba 79 kilometrů čtverečních, oheň od neděle zasáhl více než tři kilometry čtvereční.

Hořet začalo v Národním parku České Švýcarsko v neděli ráno. Zatím nejsou informace o zraněných. Správa parku uzavřela pro turisty vstup do oblasti v okolí Hřenska, Mezné a Mezní Louky. Návštěvníci se nedostanou ani na Šaunštejn. Na místě je více než 400 hasičů.

Ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda řekl, že s ohledem na situaci se uvažuje o zákazu vstupu do celého národního parku. Rozhodne se o tom ve středu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme