Shořela chata Bažina v Krkonoších. Hasiči využili systém zasněžování, pomáhala i Horská služba

V Peci pod Sněžkou v noci hořela chata Bažina. Zásah hasičů ztěžoval obtížně přístupný terén pro těžkou techniku. Se zásahem jim tak pomáhaly skútry nebo rolby jak Horské služby, tak místních.

Pec pod Sněžkou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár chaty Bažina v Peci pod Sněžkou | Foto: HZS Královéhradeckého kraje | Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Hlášení o požáru rekreačního objektu v těžko přístupném horském terénu v blízkosti sjezdovky Javor přijalo krajské operační a informační středisko hasičů Královéhradeckého kraje v neděli 15. prosince 2019 v 18.35. 

Na místě byly nejprve tři jednotky, kvůli střídání zasahujících hasičů a doplnění prostředků si vyžádal velitel zásahu přítomnost dalších dvou jednotek. Od počátku hasiči pracovali s informací, že se v zasaženém objektu nikdo nenachází.

Když se dostali k místu události, byl požár v pokročilé fázi. Jednotkám se podařilo napojit na systém zasněžování, k hašení tak použily vodu na výrobu technického sněhu. Požár další budovy neohrožoval. Oheň se však držel uvnitř domu pod plechovou střechou.

Těsně po 23. hodině se podařilo zasahujícím hasičům požár lokalizovat a začaly dohašovací práce.

Oheň zachvátil rekreační objekt u sjezdovky Javor v Krkonoších | Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Na místě je vyšetřovatel hasičů, který hledá příčinu vzniku požáru. Škoda nebyla prozatím přesně vyčíslena, ale podle prvních odhadů přesáhne milionovou hranici.

Na místě zasahovala profesionální jednotka z Trutnova a dobrovolní hasiči z Pece pod Sněžkou, Horního Maršova, Mladých Buků a Svobody nad Úpou. V průběhu noci došlo kolem druhé hodiny ranní k redukci zasahujících jednotek, na místě zůstala už jen dobrovolná jednotka z Pece pod Sněžkou.

Část objektu se musela nechat kontrolovaně dohořet, proto zatím nebyla ohlášena likvidace události.

Celý zásah byl komplikovaný, ať už kvůli čerstvě napadanému sněhu, těžko přístupnému terénu, ale i kvůli silnému větru, který podpořil rozšíření požáru na celý objekt. Zasahujícím jednotkám na místě velmi pomohla horská služba, místní lidé s rolbou, ale i provozovatel vleku Javor, který umožnil napojení na zasněžovací systém.

Požár Chaty Bažina v Peci pod Sněžkou | Foto: HZS Královéhradeckého kraje | Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Milan Baják Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme