Hasiči dostali pod kontrolu požár budovy bývalé textilky Karnola v Krnově, která je kulturní památkou

V Krnově na Bruntálsku před 16. hodinou vypukl požár v budově bývalé textilky Karnola. Po zhruba čtyřhodinovém zásahu se ho hasičům podařilo dostat pod kontrolu. Na místě zasahovalo 19 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, jeden hasič byl lehce zraněn. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř, škoda podle odhadů dosáhne několika milionů korun.

Krnov (Bruntálsko) (Aktualizováno: 7:30 21. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah hasičů v Krnově, kde propukl požár budovy bývalé textilky Karnola

Zásah hasičů v Krnově, kde propukl požár budovy bývalé textilky Karnola | Foto: PR/HZS Moravskoslezského kraje | Zdroj: ČTK

„Provádíme finální dohašení, ještě rozebírají některé konstrukce a prohledávají místo termokamerou,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Jakub Kozák.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Krnově na Bruntálsku hořela bývalá textilka Karnola, která je kulturní památkou. Natáčela Iva Havlíčková

„Předpokládáme, že v průběhu dopoledne již na místě zůstane jenom jedna nebo dvě jednotky, které budou asistovat vyšetřovatelům,“ doplnil.

S likvidací ohně pomáhalo zhruba 90 hasičů. „Jeden dobrovolný hasič byl lehce zraněn, utrpěl drobné popáleniny a byl ošetřen záchrannou službou,“ řekl Kozák.

V místě prohořívají rákosové stropy, takže zákrok je pro hasiče, kteří využívají i výškovou techniku, velmi náročný i z hlediska bezpečnosti. Objekt je navíc silně zakouřen a v četných intervalech je tak nutné střídat i dýchací techniku.

Škoda dosáhne podle prvních odhadů několika milionů korun, především z historického hlediska půjde nepochybně o mimořádné škody. Příčiny požáru jsou zatím neznámé.

V Krnově na Bruntálsku hoří budova bývalé textilky Karnola. Jde o národní kulturní památku. | Foto: PR/Městský úřad Krnov | Zdroj: ČTK

„Z nádvoří krnovského zámečku je vidět, že hořela dezinatura, vzorkovna. To je vlastně důvod, proč byla Karnola vyhlášena národní kulturní památkou,“ řekl Radiožurnálu redaktor Krnovského deníku Fidel Kuba, který se k požáru dostal spolu s prvními hasiči.

„Byl tam velký archiv vzorníku látek od roku asi 1870, tam šlehaly plameny nejvíce," uvedla Círová. Podle ní má v části areálu objekty také Zemský archiv v Opavě. „Vlastníme polovinu celého areálu, druhou polovinu vlastní Zemský archiv v Opavě, který to teď celé zrekonstruoval během 13 let a poslední rekonstrukci za 40 milionů korun uzavřel v listopadu,“ uvedla Círová. Požár zachvátil část objektu, která patří městu.

Policejní mluvčí Pavla Jiroušková řekla, že policie na místě odklání dopravu, dopravní omezení bude platit po celou dobu zásahu hasičů. „Policisté rovněž zajišťují bezpečnost v okolí místa požáru,“ uvedla.

V Prostějově hoří autoservis. Požáru předcházel výbuch, který zranil jednoho člověka

Číst článek

Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla vyhlášena národní kulturní památkou v únoru 2010. V budově je historicky cenná vzorkovna, v níž se v továrně na vlněné zboží Alois Larisch a synové navrhovaly sezonní vzory tkanin.

V takzvané dezinatuře se dochovalo původní vybavení - například soukací stroj, ruční tkalcovské stavy nebo sbírka vzorníků látek; nejstarší pochází ze sedmdesátých let 19. století. Do dneška se vše dochovalo ve stavu posledního pracovního dne.

Krnovská továrna Karnola se dostala do hospodářských problémů zejména kvůli finanční krizi v roce 1998 v Rusku - jednom z jejích významných exportních teritorií. Textilce navíc dvakrát zasadily citelnou ránu ničivé povodně. Věřitelé Karnoly tehdy přihlásili pohledávky asi 180 milionů. Už v roce 2006 Krnov uvažoval o přeměně areálu na muzeum, o rok později koupil budovy od správkyně konkurzní podstaty.

Při zásahu byl lehce zraněn jeden hasič | Foto: PR/Městský úřad Krnov | Zdroj: ČTK

Začátkem letošního roku Krnov uspěl s projektem, který plánuje z 15 let chátrající budovy udělat muzeum i areál pro veřejné akce. Práce měly začít v příštích letech, otevřeno mělo být v roce 2020. Náklady na úpravu se odhadovaly na 123 milionů korun. Město na projekt, který zahrnuje i úpravu okolí, získalo dotaci 95 milionů korun z Evropské unie. Deseti miliony korun měl přispět kraj, 18 miliony město.

Požáry kulturních památek za posledních 15 let

2. dubna 2002 - Plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové ze 16. století. Požár, který zřejmě vznikl v důsledku závady na elektroinstalaci, způsobil škodu zhruba za 20 milionů korun. Ostravsko-opavská diecéze nechala kostel postavit znovu, byl vybudován jako dobová kopie s využitím fragmentů původní stavby. Obnova kostela byla dokončena roku 2004.

29. srpna 2003 - V kostele kladrubského kláštera na Tachovsku poničil požár v té době restaurovaný barokní oltář svatého Benedikta. Požár zřejmě zavinil jeden z restaurátorů tím, že k vysoušení dřevěné konstrukce použil zařízení určené k vysoušení zdiva. Kladrubský benediktinský klášter je národní kulturní památkou od poloviny 90. let.

15. dubna 2005 - Požár zničil bývalou sýpku a přilehlou čtvrtou bránu gotického hradu Pernštejn na Brněnsku. Sýpka památkářům sloužila jako depozitář; oheň v něm zničil 700 historických předmětů. Neštěstí patrně způsobilo samovznícení nátěrových hmot, které používali dělníci pracující na opravách podlah. Obnova hradu po požáru přišla na 59 milionů korun.

7. září 2011 - Opuštěnou budovu bývalého pivovaru v Jindřichově Hradci, která je součástí památkově chráněného zámeckého areálu, poškodil požár. Podle policie ho svou neopatrností způsobily tři děti. Škoda byla vyčíslena na více než milion korun. Jindřichohradecký zámek je na seznamu národních kulturních památek zapsaný od roku 1995.

3. března 2014 - Na Pustevnách v Beskydech hořela chata Libušín navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Plameny se z interiérů chaty rozšířily na střechu, jejíž konstrukce se zbortila. Požár způsobila nevhodná konstrukce komínu a odvodu spalin kachlových kamen. Letos začalo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které Libušín spravuje, se stavbou nového Libušína podle tradičních postupů. Chata by měla opět začít sloužit na podzim 2019.

20. prosince 2017 - V Krnově na Bruntálsku zachvátil požár budovu bývalé textilky Karnola. Bývalá přádelna s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla vyhlášena národní kulturní památkou v únoru 2010. V budově je historicky cenná vzorkovna, v níž se v továrně na vlněné zboží Alois Larisch a synové navrhovaly sezonní vzory tkanin.

ČTK, vvr, iha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme