Na nebezpečí požáru v souvislosti s kůrovcem jsme upozorňovali, ale vysmáli se nám, říká Linhart

Kvůli požáru v národním parku České Švýcarsko muselo opustit domovy na 450 lidí. Tři domy plameny zničily úplně. O tom, jak situace ovlivní podnikatelskou činnost okolních obcí a že na nebezpečí požárů spojené s kůrovcovou kalamitou obce opakovaně upozorňovaly, promluvil v ranním vysílání Radiožurnálu senátor a předseda Obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko a místostarosta Krásné Lípy na Děčínsku Zbyněk Linhart (STAN).

Tento článek je více než rok starý.

Rozhovor Krásná Lípa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbyněk Linhart (STAN)

Zbyněk Linhart (STAN) | Zdroj: Profimedia

Krásnou Lípu a okolí požár přímo nezasáhl, přesto se zeptám, jak se celá situace dotýká obyvatel města a okolí?
Dotýká se to tak jako velké části republiky. Už několik dní je všude kouř, padá popílek a jde cítit smrad. A i z dálky jsme několik nocí, vlastně minimálně dvě, viděli ten žár. Nepřímo se nás to dotkne minimálně také v oblasti cestovního ruchu a s tím souvisejících záležitostech.

Hasiči drží linii požáru na ploše 1000 hektarů. Na České cestě vytvořili bezpečnostní pás

Číst článek

Nějaký čas bude zřejmě zakázán vstup do částí národního parku. Jak to zasáhne tamní podnikatele?
Samozřejmě, po těch letech covidových to bude další katastrofa pro podnikání nejenom v cestovním ruchu. A je kuriózní, že se dozvídáme, že je národní park uzavřen, otevřen, uzavřen, otevřen. Prostě Správa národního parku České Švýcarsko neví, co dělá, takže zavírá národní park, ale vlastně oficiálně zavřený není a domnívám se, že minimálně od Jetřichovic na sever k tomu není důvod. (Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková za KDU-ČSL po poledni rozhodla, že vstup do národního parku České Švýcarsko plošně nezakáže – pozn. red.)

Je čas začít řešit spor, zda měli suché, kůrovcem napadené stromy v národním parku České Švýcarsko likvidovat, nebo nechat?
Ne, ten spor myslím dávno není a uměle se znova vyvolává. Pochopili jsme, obce i ochranářská veřejnost tuplem, že v tom množství toho kalamitního dřeva a kůrovce není ten spor asi už řešitelný, když to přerostlo přes hlavu před dvěma třemi lety v tak velkém rozsahu.

My jsme ale v tom smyslu tedy následně upozorňovali, že pokud to takto je, že to přináší s sebou nějaká rizika, například požární nebezpečí. Na to jsme opakovaně upozorňovali jako obce.

Chtěli jsme, abychom se minimálně o tom dokázali bavit, byli na to připravení, ale na dopisy jsme nedostávali ani odpovědi. Anebo se nám dostávalo výsměchů, že moc koukáme na televizi a na americké filmy apod. Čili zlehčovalo se to. V minulosti se to zlehčovalo a máme, co muselo zákonitě přijít. Bohužel.

Petr Král, voj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme