Požár ústavu v Klecanech způsobil škodu za dva miliony. Dokumentaci neponičil

Požár, který v pondělí vypukl v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ), způsobil škodu za dva miliony. Nedošlo ale k poškození žádné dokumentace. Serveru iROZHLAS to potvrdil mluvčí ústavu Jan Červenka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v Národním ústavu duševního zdraví způsobil elektrický přístroj, nejspíš pipetovač. | Zdroj: CC BY 2.0/Wikipedia

„Na 99 procent to byla závada na jednom z přístrojů,“ popsal pro server iROZHLAS.cz pravděpodobnou příčinu mluvčí ústavu Jan Červenka. Při požáru podle něj nedošlo ke zničení žádné dokumentace. „Požár byl zlikvidován téměř záhy a byl jenom v  jedné elektrokonvulzní  místnosti,“ dodal.

V Klecanech hořel Národní ústav duševního zdraví. Nikdo nebyl zraněn

Číst článek

Při požáru nebyl nikdo zraněn. Podle mluvčí středočeských hasičů Vladimíry Kerekové činila škoda na zařízeních 800 000 korun a 1,2 milionu na vybavení místnosti. „Příčinou bylo zahoření elektrospotřebiče,“ uvedla mluvčí. Podle Červenky se mohlo jednat například o pipetovač, ale vyšetřování ještě není uzavřeno. Mluvčí NUDZ potvrdil, že žádná dokumentace pacientů neshořela, navíc jsou všechny údaje zálohované několika způsoby.

Pacientem NUDZ byl v minulosti také syn premiéra Andreje Babiše (ANO) Andrej Babiš mladší, který je jedním z obviněných v kauze Čapí hnízdo. V ní je stíhán i premiér a další lidé v souvislosti s dotací EU na stavbu stejnojmenné farmy.

Prověření zpráv

Podle úterních informací ústav opouští psychiatrička Dita Protopopová, která o Babišovi mladším zpracovávala zprávu pro policii. V ústavu měla částečný úvazek. 

Babišova poradkyně a autorka lékařské zprávy jeho syna. Kdo je lékařka Dita Protopopová?

Číst článek

„Kauza na NUDZ dopadá, obtěžuje zaměstnance i pacienty, ruší práci. Proto jsem se rozhodla odejít, abych nepůsobila nepříjemnosti instituci, kterou mám ráda,“ uvedla Protopopová s odkazem na současné dění kolem kauzy Čapí hnízdo.

Zprávy Protopopové o Babišovy mladším Národní ústav duševního zdraví nedávno prověřoval a došel k závěru, že jsou v souladu s lékařskou etikou.

„Všechny zprávy, které paní doktorka v inkriminovaném období napsala, byly jednak v souladu se skutečností, čili jejich obsah byl pravdivý, jednak v souladu s lékařskou etikou a i v souladu s legálními postupy v takových případech,“ uvedl ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.

Prověřením zpráv ústav reagoval na případ Andreje Babiše mladšího, kterého Protopopová měla údajně poslat na „prázdniny“ na Krym.

tec, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme