Požár Národního muzea způsobilo filtrační zařízení vzduchu. Pojistný podvod policie vyloučila

Ani po víc než roce a půl policie neuzavřela vyšetřování požáru Národního muzea. Už teď je ale podle pražského policejního mluvčího Jana Daňka jasné, že požár způsobila závada filtračního zařízení vzduchu. Požár v únoru 2016 způsobil podle zjištění serveru iROZHLAS.cz výrazně menší škodu, než původně hasiči vyčíslili.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V noci hořela střecha Národního muzea v Praze | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Případ zatím uzavřen nebyl, jelikož stále čekáme na vyjádření od výrobce filtračního zařízení vzduchu, od kterého podle zjištění kriminalistů požár vznikl,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Daněk.

Podle něj čeká policie na vyjádření z Velké Británie, o které požádali na základě mezinárodní spolupráce, už několik měsíců. Až z odpovědi výrobce bude rozhodnuto, jestli „bude ve věci zahájeno trestní stíhání či nikoliv“, dodává Daněk.

Hasiči zlikvidovali požár Národního muzea v Praze, vyšetřovatelé zjišťují příčiny

Číst článek

Škoda 285 249 Kč

Filtrační zařízení vzduchu se na stavbě běžně nepoužívá. „Bylo instalováno v souvislosti se zajištěním výměny vzduchu při odstraňování zdraví škodlivých látek v podstřeší, konkrétně stavebního materiálu obsahujícího azbest,“ vysvětlila mluvčí Národního muzea Kristina Kvapilová.

Podle policie se v případě požáru nejedná o pojistný podvod. „Můžeme to vyloučit. Nic tomu nenasvědčuje,“ vysvětlil Daněk.

Historickou budovu Národního muzea zachvátil pořád v noci z 11. na 12. února 2016. Zasáhl asi 200 metrů čtverečních střechy a podstřeší. Na místě zasahovalo 129 hasičů a 19 hasičských jednotek.

Původně hasiči vyčíslili škodu na deset milionů korun. Výsledná částka byla ale výrazně menší. „Požár podstřeší způsobil škodu, která byla vyčíslena pojišťovnou jako nárok na opravu ve výši 285 249 Kč. Škodu zaplatila pojišťovna Generali,“ dodala Kvapilová.

Požár střechy Národního muzea | Foto: HZS Praha

Požár střechy Národního muzea | Foto: HZS Praha

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme