Oheň se po výbuchu v kolínské elektrárně šířil po střeše budovy. Vrtulník nemohl zasáhnout

Pondělní požár elektrárny a teplárny v Kolíně způsobil škodu za desítky milionů korun. Příčinou je vznícení uhelného prachu. Proč se prach vznítil, bude v úterý došetřovat vyšetřovatel hasičů. Hasiči dostali kolem 16.15 požár pod kontrolu, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Likvidovalo ho 18 jednotek, vrtulník s takzvaným bambi vakem nemohl zasáhnout kvůli husté zástavbě v okolí. Nejsou hlášeni žádní zranění.

Video a fotogalerie Kolín (Aktualizováno: 16:58 28. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po 14.00 měli hasiči pod kontrolou požár střechy, po 16.15 dostali požár pod kontrolu celkově. Na místo dorazil automobil se speciálním kontejnerem s hasidly, takzvaný One Seven system, který hasičům pomůže s likvidací hořícího uhlí.

Radnice vyzývala rozhlasem obyvatele městské částí Zálabí, aby kvůli požáru nevětrali. Město pokryl dým, rozšířil se v něm zápach. Nejbližší ulice kolem elektrárny byly zasaženy výrazně, dým snížil viditelnost podobně jako při mlze. Místní se chodili na požár dívat, pořizovali fotografie a videa.

Exploze nastala krátce před 11.00. „Došlo k výbuchu na zauhlovací cestě, je poškozena budova, kde je zauhlování, dole jsou kotle,“ řekla Fliegerová. Podle informací policie se nejprve vznítil a poté vybuchl uhelný prach.

Hasiči vyhlásili nejdříve druhý, následně třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř.

Veolia Energie Kolín se zabývá výrobou tepla a elektrické energie. Teplem zásobuje většinu kolínských průmyslových podniků, městských budov a organizací a také většinu obyvatel. Dodávky tepla zajišťuje kolínská teplárna a elektrárna po pondělním výbuchu záložním zdrojem.

Rozsah omezení společnost analyzuje, uvedla ve vyjádření zaslaném mluvčí skupiny Veolia Marcela Dvořáková. Místostarosta Michal Najbrt (Změna pro Kolín) řekl, že vedení města situaci řeší, ale zatím nemá informace o omezených dodávkách tepla.

Město očekává kvůli požáru výpadky v dodávkách tepla, dodávky tepla zajišťovala kolínská teplárna a elektrárna záložním zdrojem. „Dodávky tepla a teplé vody jsou směřovány primárně do nemocnice a do domů pro obyvatele. Může se stát, že režim bude částečně omezený,“ řekla mluvčí radnice Šárka Hrubá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme