V ostravském domě po explozi hořelo. Šest lidí je zraněných, část budovy není obyvatelná

Po nedělní ranní explozi a požáru v pětipatrovém domě v Ostravě-Hrabůvce záchranáři ošetřili šest lidí. Nejhůře na tom byl sedmatřicetiletý muž, v kritickém stavu ho převezli do Fakultní nemocnice Ostrava. Utrpěl popáleniny na více než polovině těla. Hasiči evakuovali ze tří domovních vchodů čtyři desítky lidí. Střední část, kde vznikl výbuch a požár, není podle statika obyvatelná. Příčina výbuchu zatím podle hasičů a policistů není známá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch požárů v ostravském panelovém domě | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Hořet začalo kolem 3.00 ve zvýšeném přízemí. „Hořet začalo zřejmě po výbuchu, měli jsme to tak i hlášené, požár byl pod kontrolou rychle, oficiální likvidace byla ve 4.52,“ řekl operační důstojník moravskoslezských hasičů Ivan Marek.

Policie odložila vyšetřování tragického požáru ve Vejprtech. Oheň založil nepříčetný klient domova

Číst článek

Podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla na místě zasahovalo pět zdravotnických týmů. „Záchranáři ošetřili v souvislosti s událostí celkem šest osob. Dalších několik desítek obyvatel domu, kteří neutrpěli žádné postižení, zdravotníci prohlédli,“ uvedl Humpl.

Sedmatřicetiletý muž byl podle něj v kritickém stavu. Při výbuchu utrpěl popáleniny na více než polovině těla. „Lékař jej musel uvést do umělého spánku, zajistit dýchací cesty a převést na přístrojem řízenou ventilaci. Po prvotním ošetření popálených ploch byl předán týmu popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava,“ řekl Humpl.

Tisková mluvčí nemocnice Petra Petlachová potvrdila rozsah zranění popáleného muže. „Je ve velmi vážném stavu a je umístěn na jednotce intenzivní péče,“ uvedla.

‚Akutní stresové reakce‘

Záchranáři ošetřili také dalších pět lidí ve věku od 60 do 86 let. „Z toho jednoho člověka záchranáři následně transportovali do nemocnice pro intoxikaci kouřem. Ostatní obyvatelé jevili známky akutní stresové reakce. Byli ponechání na místě události v péči interventky zdravotnické záchranné služby, která jim poskytla první psychickou pomoc,“ řekl Humpl.

Mluvčí hasičů Petr Kůdela dopoledne uvedl, že hasiči zachránili z domu čtyři obyvatele a dalších 36 lidí bylo evakuováno ze tří domovních vchodů. Jednoho z obyvatel hasiči zachránili s pomocí automobilové plošiny, další tři lidi vyvedli po schodech pomocí vyváděcích masek. Škodu, kterou oheň způsobil, zatím nikdo nevyčíslil.

OBRAZEM: Pět jednotek hasičů, 20 000 litrů vody, 15 milionů škoda. Na Děčínsku hořela vlaková souprava

Číst článek

„Evakuované osoby mohly nastoupit do přistaveného hasičského evakuačního autobusu. Odvezeny byly do hotelu Vista, respektive odjely či odešly za příbuznými. Z obou krajních vchodů se lidé mohli vrátit nad ránem do svých domovů, o středním, kde došlo k výbuchu a požáru, rozhodl přivolaný statik jako o neobyvatelném,“ řekl Kůdela.

Hasiči už k domu kvůli stabilizaci přízemí a prvního patra poškozeného vchodu přivezli dva technické kontejnery. „Z toho jeden je plný různých dřevěných hranolů. Pažení obou pater zabere hasičům několik hodin,“ doplnil mluvčí.

Příčina výbuchu není podle policejní mluvčí Soni Štětínské zatím známá. Uvedla, že policisté v prvních okamžicích pomáhali s kontaktováním ohrožených lidí a asistovali při jejich následné evakuaci. „Místo je frekventované, zajistili tedy rovněž bezpečný okruh,“ řekla mluvčí.

Policisté na místě zůstali do odpoledne. „Z hlediska právní kvalifikace lze hovořit o přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. I v této chvíli by bylo předběžné spekulovat o příčině exploze,“ uvedla Štětínská.

Dopoledne byli na místě policejní pyrotechnici. „Byli přivoláni kvůli nálezu podezřelého předmětu v místě události. Kolegové z pyrotechnické služby z Olomouce pohybující se ve speciálních oblecích zjistili, že předmět nebyl nebezpečný,“ dodala mluvčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme