Hasiči po půlnoci dohasili požár v Otrokovicích. Škoda se odhaduje na desítky milionů korun

Hasiči po půlnoci ze středy na čtvrtek zlikvidovali požár objektu s dílnami i obchody v Otrokovicích na Zlínsku. Informoval o tom mluvčí hasičů David Martinec. Škoda má být podle prvotních odhadů desítky milionů korun. Ve čtvrtek na místo dorazí tým vyšetřovatelů. Do budovy ale nebude možné podle odhadu statika asi dva dny vstoupit.

Otrokovice (Aktualizováno: 12:58 24. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otrokovice den po požáru

Otrokovice den po požáru | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„O půl jedné v noci byla nahlášena likvidace události. Předtím bylo požářiště prohlédnuto termokamerou a bylo zjištěno, že nejsou žádná ohniska, místo bylo předáno Policii ČR. V 7.15 byla nahlášena dvě drobná doutnající ohniska, na místo vyjela jedna jednotka, která ohniska uhasila a znovu provedla kontrolu termokamerou,“ popsal mluvčí hasičů David Martinec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Požár zničil nejstarší veřejnou budovu v otrokovické čtvrti Baťov. Reportér Roman Verner o ní natáčel s badatelem Vítem Markem

Na místo mířila ještě jedna jednotka, která začne prolévat požářiště kvůli možným skrytým ohniskům.

Počítá se také s příjezdem týmu vyšetřovatelů požárů hasičů a policie. „Vyšetřování bude prováděno prozatím pouze z vnější strany budovy s ohledem na bezpečnost a vyjádření statika, který označil zbylou konstrukci za nestabilní. Na místo bude opět povolána jednotka s dronem z Vyškova,“ řekl mluvčí.

Vyšetřovatel hasičů podle něj nyní nebude stanovovat výši škody ani příčinu vzniku požáru. Jedná se o periferní prohlídku požářiště a zadokumentování stavu, jak je v současnosti, tedy bezprostředně po požáru, uvedl Martinec. Některé konstrukce by se mohly vlivem povětrnostních vlivů či následkem požáru zbortit.

Požár se rozhořel ve středu před 5.30. V jednu chvíli na místě zasahovalo až 38 jednotek, 200 hasičů a 67 kusů techniky. Platil i zvláštní, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu.

V objektu začala hořet autodílna, ale plameny postupně zasáhly i další provozovny, květinářství či koupelnové studio. Požár zasáhl budovu takzvaného starého obchodního domu, který byl nejstarší veřejnou stavbou v městské části Baťov.

Firma Baťa ji postavila v roce 1931, o pět let později byl nedaleko postaven větší obchodní dům a budova starého obchodního domu od té doby několikrát změnila svou funkci, byla i stavebně upravena.

Dým byl od středečního rána vidět z dálky, policie vyzvala občany, ať zavřou okna a nevětrají. Nebylo však třeba dělat žádná speciální opatření ve vztahu k ochraně obyvatelstva. Provoz na přilehlé silnici byl uzavřený, přerušilo to také standardní trasu autobusové linky MHD číslo 55, autobusy i trolejbusy jezdily po náhradních trasách. Jeden hasič při zásahu utrpěl popáleniny druhého stupně na ruce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme