Nedbalost, nebo úmyslné založení? Vyšetřovatelé hledají svědky požáru kostela sv. Michala

Policie hledá svědky středečního požáru kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze. Zajímají ji například fotografie či videozáznamy, uvedl v pátek policejní mluvčí Jan Rybanský. Požár zasáhl spodní část dřevěného kostela i tři věže, šindelová střecha se částečně propadla a konstrukce prohořela na trámy. Škoda je předběžně vyčíslena na několik desítek milionů korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U kostela došlo ke zřícení menší dřevěné věžičky. Nikdo není zraněn

U kostela došlo ke zřícení menší dřevěné věžičky. Nikdo není zraněn | Foto: Hasiči Praha | Zdroj: Twitter

Policisté hledají lidi, kteří se pohybovali v okolí kostela těsně před požárem. „Mají-li informace, fotky či videozáznamy, které by výraznou měrou přispěly k objasnění příčin požáru, prosíme, aby kontaktovali linku tísňového volání 158 nebo se osobně dostavili na kteroukoli policejní služebnu a svým svědectvím přispěli k objasnění případu,“ uvedl Rybanský.

Příčina požáru zatím nebyla určena, vyšetřovatelé ale už vyloučili technickou závadu. Ve čtvrtek byli na místě vyšetřovatelé, hasiči i kriminalisté, požářiště prohledal i pes cvičený na vyhledávání akcelerantů hoření.

„Výsledky se vyhodnocují. Ve hře je stále nedbalost i úmyslné založení,“ dodal Rybanský. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka ve čtvrtek uvedl, že podle vyšetřovatelů by požár mohl souviset s pohybem lidí bez domova.

Hasičští vyšetřovatelé jsou na došetření příčiny požáru dřevěného kostela sv. Michaela. Spolupracujeme s @Policie ČR.

09:52 – 29. 10. 2020

30

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929. Podle Kavky se protipožární předpisy vztahují na rok, kdy byl kostel postaven.

„Ve chvíli, kdy není rekonstrukce, tak to takhle zůstává,“ dodal. Právě proto hasiči podle Kavky doporučují ochranu památek zrevidovat.

Památkově chráněný objekt ze 17. století do parku přenesli za první československé republiky, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea. Pražští radní rozhodli, že Praha vyhlásí na obnovu poničeného kostela veřejnou sbírku.

Vyhlášení musí ještě potvrdit ministerstvo vnitra, poté město zveřejní číslo bankovního účtu, na který bude možné přispět.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme