Vyšetřovatelé zjišťují příčinu požáru hotelu v centru Prahy. Zemřeli dva lidé, dalších osm se zranilo

Při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici na Novém Městě v sobotu zemřeli dva lidé. Devět lidí se zranilo, z toho pět těžce, čtyři z nich museli lékaři oživovat, obnovit srdeční činnost se podařilo u tří. Jeden člověk utrpěl středně těžká poranění a tři lidé lehká, uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Praha (Aktualizováno: 8:30 21. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„U čtyřech zraněných bylo nutné provádět oživování. U tří z nich se podařilo funkci srdce obnovit, připojit je na umělou plicní ventilaci,“ řekla Radiožurnálu Poštová.

„V souvislosti s požárem hotelu byla nemocnice připravena aktivovat traumaplán, nicméně nakonec to nebylo třeba. Na emergency ošetřili jednoho pacienta, který byl ponechán v nemocnici a je dnes (v neděli – pozn. red.) hospitalizovaný,“ sdělila Radiožurnálu Jitka Zinke, mluvčí Ústřední vojenské nemocnice.

Mezi zraněnými jsou i dva hasiči, kteří ve špatně přístupném prostoru propadli patrem.  Nejsou v ohrožení života, jeden má pohmožděniny, další je na pozorování v nemocnici s podezřením na vážnější zranění. Hasiči evakuovali z budovy zhruba 40 osob, převážně cizince. Po 20:00 zásah ukončili, ale v budově dál zůstali.

Ti, kteří nebyli zraněni, chtěli zástupci města a Prahy 2 ubytovat v nedaleké škole v Botičské ulici. Nakonec se jim ale ozval majitel hotelu a nabídl hostům náhradní ubytování ve svém druhém hotelu na Národní třídě 13.

Příčinu požáru vyšetřují vyšetřovatelé hasičů a policistů, kteří odhadnou také výši škody. Podle prvních informací vznikl požár od klimatizace.

Text dále pokračuje pod online reportáží...

Požár byl ohlášen kolem 18. hodiny. První hasiči na místo dorazili za dvě minuty, celkem se sjelo sedmnáct profesionálních jednotek z celé Prahy. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu. K místě požáru pak byla vyslána i chemická jednotka z Petřin, jednotka Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu a 6 jednotek dobrovolných hasičů.

„Na místo jsme vyjížděli ve složení inspektor, čtyři záchranářská vozidla, dvě lékařská a speciální vůz Atego. Krátce před půl sedmou byl zdravotnickým operačním střediskem aktivován traumaplán. Podle prvotních informací by se na místě mělo nacházet zhruba 40 lidí, kteří budou postupně předáváni do naší péče,“ řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Ve Šluknově hořel bytový dům. Záchranáři evakuovali 30 lidí, mezi nimi i děti

Číst článek

Zraněné rozvezly sanitky do Všeobecné fakultní nemocnice, Vinohradské nemocnice, do Motola a Ústřední vojenské nemocnice. Po 20. hodině záchranáři oznámili, že ukončili traumaplán. Poté začali odjíždět i hasiči. Na místě přes noc zůstanou tři profesionální a dvě dobrovolné jednotky. Ty budou postupně vyklízet hotel, hlavně hořlavé části.

Hasiči také zkontrolují, zda provozovatel dodržel všechny předpisy týkající se požární bezpečnosti. Budovu budou kvůli bezpečnosti hlídat v noci i policisté, kteří uzavřeli nejbližší okolí. Tramvajová linka číslo 5 až do odvolání nejezdí Myslíkovou ulicí.

Soustrast vyjádřila i primátorka

Zásah byl mimořádně fyzicky i psychicky náročný, řekl novinářům mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V budově nešel proud, část lidí zůstala uvězněná v horních patrech.

Požár v Praze | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Z hotelu jsme museli evakuovat několik osob a několik osob je v péči zdravotnické záchranné služby. Jsou vážně zraněni, jsou v ohrožení života,“ popsal pro Radiožurnál Kavka.

Mezi své podřízené přijeli i ředitelé pražských hasičů a záchranné služby. Soustrast pozůstalým a poděkování záchranným složkám na místě vyjádřila primátorka Adriana Krnáčová či starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Hotel Eurostars David podle informací přístupných na internetu nabízí ubytování v 76 pokojích a celkem 180 lůžek. Je umístěn v novorenesanční budově z roku 1884, nachází se nedaleko nábřeží a Jiráskova náměstí.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme