Mezi Pravčickou bránou a německou hranicí hořelo. Policie zadržela podezřelého

Mezi Pravčickou branou a hranicí s Německem začalo ve čtvrtek odpoledne hořet. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Na místo povolali vrtulník, který nakonec nedorazil. Na ploše o velikosti 12 krát 100 metrů zasahovalo devět jednotek z Česka a dvě z Německa, řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Hořela převážně hrabanka a suché dřevo na zemi. Policie v souvislosti s požárem zadržela jednoho člověka.

Hřensko (Aktualizováno: 18:09 18. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ploše o velikosti 12 krát 100 metrů zasahuje devět jednotek z Česka a dvě z Německa

Na ploše o velikosti 12 krát 100 metrů zasahuje devět jednotek z Česka a dvě z Německa | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

Hořet začalo odpoledne, požár hasiči lokalizovali a místo dohašují, řekl mluvčí krajských hasičů Marvan. Vrtulník podle něj na místo nakonec nedorazil. Hasiči zasahovali na ploše 12krát 100 metrů.

‚Výhledu nebrání jediný strom.‘ Po požáru v Českém Švýcarsku lze Pravčickou brán spatřit téměř odevšad

Číst článek

Hasiči už požár dostali pod kontrolu, na místě zůstává devět jednotek, které oheň dohašují. Lokalitu budou přes noc hlídat dvě hasičské jednotky. Ostatní se vrátí na základny, řekl Marvan.

Mluvčí správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov řekl, že začalo hořet na přístupové cestě k Pravčické bráně. Požár podle jeho informací vznikl zřejmě od pyrotechniky.

„Cesta k Pravčické bráně je odspodu zavřená,“ doplnil mluvčí. Silnice mezi Hřenskem a osadami Mezná a Mezní Louka je kvůli zásahů hasičů uzavřená.

Na čtvrtek připadá v Německu Den otců, v rezervaci se pohybují velké skupiny lidí, parkoviště jsou plná. V jedné z místních restaurací byli převážně zahraniční hosté.

Salov řekl, že během těchto oslav, pro které si cizinci hojně vybírají právě národní park, se často řeší incidenty spojené s alkoholem a odpalováním pyrotechniky.

‚Ohrožení z nedbalosti‘

Na místě byla také policie. „Prostřednictvím tísňové linky jsme přijali oznámení o požáru v lese v okolí Pravčické brány. Na místo ihned vyjeli policisté a hasiči. V tuto chvíli na místě pracujeme na součinnosti s hasičským záchranným sborem,“ informovala mluvčí děčínské policie Eliška Kubíčková. 

Třetí stupeň poplachu byl vyhlášen kvůli požáru lesního porostu mezi Pravčickou branou a státní hranicí v Národním parku České Švýcarsko. K požáru vyjelo 9 hasičských jednotek. Byl povolán vrtulník s hasicím vakem. Byla hlášena zasažená plocha 12x100m. Policie provádí součinnost.

14:51 – 18. 05. 2023

33 165

Policie v souvislosti s požárem také zadržela jednoho člověka. Je podezřelý z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti, řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Zadržený může mít přímou souvislost s požárem, doplnila.

Na dotaz, co požár způsobilo, Hyšplerová řekla, že v tuto chvíli policie další informace nemůže poskytnout, protože je na počátku vyšetřování. 

V souvislosti s možnou příčinou požáru jsme zadrželi jednu osobu. Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu Obecného ohrožení.

16:35 – 18. 05. 2023

1 57

Posílená hlídka

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na twitteru k požáru uvedl, že lidé s pyrotechnikou nemají v národních parcích co dělat.

„Jen díky pečlivé práci strážců národního parku se pravděpodobně podařilo zabránit dalším velkým škodám,“ uvedl ministr. Podle Salova byla ve čtvrtek hlídka strážců posílena a díky tomu se podařilo požár odhalit včas.

Lidé s pyrotechnikou nemají v národních parcích co dělat. Jen díky pečlivé práci strážců národního parku se pravděpodobně podařilo zabránit dalším velkým škodám.

16:50 – 18. 05. 2023

3 35

Dosud nejrozsáhlejší lesní požár v České republice vypukl loni v noci na 24. července právě v národním parku České Švýcarsko. Zasáhl přes 1000 hektarů.

Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů. Policie loňský požár vyšetřuje jako obecné ohrožení. Uhasit se ho podařilo po 20 dnech.

Hoří převážně hrabanka a suché dřevo na zemi | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme