Renesanční zámek Třemešek zachvátil požár střechy, příčinu zkoumají vyšetřovatelé

Střechu bývalého zámku Třemešek v Dolních Studénkách pohltily v pondělí odpoledne plameny. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle jejich mluvčí Vladimíry Hacsikové zasáhl oheň asi polovinu střechy. Škoda je odhadnuta na 1,5 milionu korun, nikdo přitom nebyl zraněn. Příčinu požáru bude zjišťovat vyšetřovatel, budova se dohašuje.

Aktualizováno Šumperk (Aktualizováno: 19:12 2. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár zámečku Třemešek | Foto: pozary.cz | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Informaci o požáru dostali hasiči krátce po 15. hodině. Na místo vyjely profesionální jednotky ze Šumperka i ze Zábřehu, povolával se i protiplynový automobil z Olomouce a dobrovolní hasiči z celého okolí.

Záběry ze vzduchu. Podívejte se, jak téměř 200 hasičů likvidovalo rozsáhlý požár haly v Hostivaři

Číst článek

„Již v době jízdy k zásahu bylo vidět šlehající plameny a hustý černý dým valící se ze střechy zámku. Hasiči po příjezdu zjistili, že požárem je zasažena asi polovina střechy a půdní prostor bývalého zámečku,“ uvedla mluvčí hasičů.

Zásah hasiči prováděli pomocí výškové techniky z vnější strany budovy i z půdních prostor. Silný hustý dým si vyžádal zásah v dýchací technice. Po 17. hodině měli již hasiči požár pod kontrolou.

„Hasiči budou na místě zasahovat zhruba do 21. hodiny, nyní mají dohašovací práce. Na půdě byl poměrně nepořádek, hasiči věci vynášejí ven, vyklízejí půdu a prolévají ohniska požáru,“ upřesnila mluvčí.

Při požáru nebyl nikdo zraněn, evakuována byla jedna osoba. „Na místě požáru je také vyšetřovatel, který bude zjišťovat, co stojí za příčinou vzniku požáru. Výše škody podle prvotních odhadů přesáhne jeden milion korun, hasiči svým zásahem uchránili majetek v hodnotě sedm milionů korun.“ doplnila mluvčí.

Polsko se potýká s vlnou požárů skládek, hoří i pneumatiky a nebezpečný odpad. Situaci řeší tajné služby

Číst článek

Sociální ubytovna

Dvoupatrový objekt je památkou renesanční architektury z roku 1587, který byl přestavěn v letech 1857 až 1863. Objekt dosud sloužil jako sociální ubytovna. Podle starosty Radima Sršně však provozovateli k 30. června skončil nájem.

Obec, které objekt patří, již získala dotaci na přestavbu na komunitní centrum, vyrůst by zde mělo největší mateřské centrum v regionu a sociální bydlení. „Chystali jsme se na rekonstrukci celého zámečku za 50 milionů korun. Nevíme, co se stalo, policie to na místě vyšetřuje. Jednou z verzí je to, že zde byli lidé, kteří se nechtěli vystěhovat. Zámeček jsme potřebovali připravit k rekonstrukci. Je to nešťastné,“ řekl Sršeň.

Zámek podle něj získala obec od Olomouckého kraje zhruba před osmi lety za symbolickou korunu, s tím, že objekt zrekonstruuje pro sociální účely.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme