Požár textilky Karnola v Krnově policie odložila. Oběma údajným žhářům je čtrnáct

Policie odložila případ loňského úmyslně založeného požáru textilky Karnola v Krnově. Dva čtrnáctiletí chlapci, kteří podle kriminalistů objekt přesně před rokem zapálili, nejsou totiž kvůli nízkému věku trestně odpovědní. Na dotaz ČTK to ve čtvrtek řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná.

Krnov (Bruntálsko) (Aktualizováno: 14:30 20. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah hasičů v Krnově, kde propukl požár budovy bývalé textilky Karnola | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Soud bude jednat pouze o výchovném postihu chlapců, případně rozhodne, zda za vzniklou škodu vyčíslenou na víc než 19 milionů korun nenesou odpovědnost jejich rodiče.

Školáci byli podezřelí z obecného ohrožení. Policie o odložení případu rozhodla, když získala všechny znalecké posudky. Podle nich kriminalisté dospěli k tomu, že škoda dosáhla 19,2 milionu korun. Národní kulturní památka byla vzácná především proto, že se její část zachovala ve stavu posledního dne provozu. Toto všechno ale požár zničil.

Moravskoslezský vrchní komisař ukončil prověřování okolností požáru národní kulturní památky v Krnově, ke kterému došlo 20. 12. 2017. Věc odložil, jelikož podezřelé jsou dvě nezletilé osoby, jejichž trestní stíhání je nepřípustné. Škoda přesáhla 19 milionů korun.

14:09 – 20. 12. 2018

1 1

Posudky ani samotné vyšetřování neprokázaly, že by se na podpálení národní kulturní památky, z níž má vzniknout interaktivní muzeum, podílel někdo další, kdo by byl trestně odpovědný.

Hasiči dostali pod kontrolu požár budovy bývalé textilky Karnola v Krnově, která je kulturní památkou

Číst článek

„Po shromáždění důkazů vrchní komisař věc odložil, jelikož podezřelými jsou dvě nezletilé osoby, jejichž trestní stíhání je nepřípustné,“ uvedla Holčáková.

Dodala, že policie předá státnímu zástupci návrh, aby zahájil takzvané řízení proti dítěti mladšímu 15 let. V praxi to bude znamenat to, že oba chlapci se před soud dostanou, bude ale řešit jejich potrestání jen ve formální a výchovné rovině.

Hůře na tom ale můžou být rodiče školáků. Pokud totiž v takových případech někdo uplatní náhradu škody, bude soud posuzovat, zda rodiče nějakým svým pochybením ke škodě nepřispěli. Pak by mohl soud nařídit její uhrazení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme