Kraj vyhlásil sbírku na pomoc po požáru v Bohumíně. Peníze bude možné posílat do poloviny září

Moravskoslezský kraj vyhlásil veřejnou sbírku, která má pomoci zmírnit následky tragického požáru v Bohumíně na Karvinsku, při němž v sobotu zemřelo 11 lidí. Peníze bude možné na účet s číslem 868686/2700 posílat do poloviny září. Novinářům to sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová. Moravskoslezský kraj získal od ministerstva vnitra potřebné osvědčení, aby veřejnou sbírku mohl zahájit.

Bohumín (Karvinsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Sobotní událost v Bohumíně je nejtragičtějším požárem v republice za posledních 30 let. Moc děkuji všem, kteří se rozhodnou do sbírky přispět. Lidská sounáležitost a upřímný zájem je jedním ze způsobů, jak se dá čelit zlobě a nenávisti,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Soud poslal údajného žháře z Bohumína do vazby. Policie ho přivezla z nemocnice v neprůstřelné vestě

Číst článek

Příspěvek do sbírky by měl vložit také Moravskoslezský kraj. Zastupitelé o tom rozhodnou 3. září. Kraj chce postupovat podobně jako během loňské tragické střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava. „Kraj ze svého rozpočtu přispěje do sbírky za každého zemřelého 100 000 korun a 50 000 za každého, kdo byl při požáru zraněn,“ uvedla Birklenová.

Na webových stránkách kraj bude denně zveřejňovat stav účtu i jednotlivé dary. „Zasláním prostředků na sbírkový účet dárci vyjadřují souhlas se zveřejněním jejich jména a zaslané finanční částky,“ doplnila.

Lidé by se pomoci měli dočkat také od státu. V neděli ji na místě tragédie avizovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Mělo by to být prostřednictvím probační a mediační služby, která spravuje fond pro pozůstalé po trestných činech.

Rasistické komentáře k bohumínské tragédii. ‚Před lety by se to neřešilo, teď se to učíme,‘ říká politolog

Číst článek

Pomoc by se ale mohla dostat i dalším lidem z domu, jejichž byty byly poškozeny. Podle místostarosty Igora Bruzla (ČSSD) je připraven jim pomoci i úřad práce, přes který mohou dosáhnout na okamžitou finanční pomoc až do 57 000 korun na byt. Rada města v pondělí projedná i slevy z nájmů.

Požár v 11. patře panelového domu v Nerudově ulici v části Nový Bohumín byl úmyslně založen v sobotu krátce před 18.00. Šest lidí včetně tří dětí zemřelo v bytě. Dalších pět zahynulo, když se snažili před ohněm zachránit skokem z okna. Muže, který žhářským útokem řešil údajně rodinné spory, policie obvinila z vraždy a obecného ohrožení, soud jej v úterý poslal do vazby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme