Hanobení rasy i schvalování trestného činu. Policie obvinila muže za komentář požáru v Bohumíně

Pražští policisté obvinili kvůli rasistickému komentáři tragického požáru v Bohumíně na Karvinsku třiačtyřicetiletého muže. Obviněný text připojil pod článek o požáru na internetovém zpravodajském portálu. V pátek to řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Loni v srpnu policisté v podobné souvislosti obvinili jednačtyřicetiletého muže, který na webu zveřejnil jiný rasistický text.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhořelé byty v bohumínském panelovém domě | Foto: Lukas Kabon | Zdroj: Reuters

Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí. Kropáčová uvedla, že obviněný muž vyhotovil a následně umístil komentáře nenávistného a rasistického charakteru směřované k lidem bydlícím v zasaženém bytě.

Policie obvinila kvůli rasistickému článku o požáru v Bohumíně jednačtyřicetiletého muže z extremismu

Číst článek

„Z komentářů zcela prokazatelně vyplývalo schvalování zločinu a morální podpora pro jeho pachatele,“ řekla.

Muže kriminalisté obvinili z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a schvalování trestného činu. Ve vězení by mohl strávit až tři roky.

Kvůli jinému rasistickému textu o tragickém požáru v Bohumíně policisté obvinili jednačtyřicetiletého muže z Ostravy. Jeho článek uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal autor textu jako o „škodné“ a „parazitech“.

Článek se objevil na serveru Vlastenecké noviny den po požáru. Ačkoli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky některé z menšin, server psal o zemřelých jako o „cikánech“. Policie vzápětí potvrdila, že se rasistickým článkem zabývá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme