Soud poslal údajného žháře z Bohumína do vazby. Policie ho přivezla z nemocnice v neprůstřelné vestě

Okresní soud v Karviné uvalil vazbu na čtyřiapadesátiletého muže obviněného kvůli sobotnímu zapálení bytu v Bohumíně. Na twitteru to uvedla policie. Státní zástupce navrhoval vazbu, neboť podle něj hrozilo, že že by obviněný muž v obavě z vysokého trestu utekl nebo dál páchal násilnou trestnou činnost. Při požáru zemřelo 11 lidí, z toho tři děti.

Bohumín (Aktualizováno: 16:02 11. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud v Karviné uvalil vazbu na čtyřiapadesátiletého muže obviněného kvůli zapálení bytu v Bohumíně.

Okresní soud v Karviné uvalil vazbu na čtyřiapadesátiletého muže obviněného kvůli zapálení bytu v Bohumíně. | Zdroj: Policie ČR

„Soud plně vyhověl mému návrhu a vzal obviněného do vazby, a to z obou vazebních důvodů. Odůvodnil to hrozbou vysokého trestu a i obavou z opakování trestné činnosti,“ uvedl dozorující žalobce Michal Król.

Kraj vyhlásil sbírku na pomoc po požáru v Bohumíně. Peníze bude možné posílat do poloviny září

Číst článek

Muže, jenž se při činu popálil, přivedla policie k soudu s obvázanýma rukama a v neprůstřelné vestě. Přivezli jej z nemocnice, k činu se doznal. Król dodal, že s ohledem na zranění je muž v péči lékařů. Poputuje proto do pankrácké vazební věznice, která má nemocnici.

Król dodal, že podle dosavadních zjištění použil muž benzin, který si krátce předtím koupil na čerpací stanici. V sobotu okolo 18.00 přišel k bytu, kde žil syn, jeho manželka, vnuk a jeho matka. „Inicioval požár. Nedomníváme se, že byl v bytě. Zda vylil hořlavinu do bytu přes pootevřené či zavřené dveře, budou muset posoudit znalecké posudky,“ řekl žalobce. V době činu byl útočník opilý. „Ano, byl v podnapilém stavu,“ řekl Król.

Neshody s manželkou

Motivem žhářského útoku byly podle dozorujícího státního zástupce spory. „Jako motiv uvádí snahu postrašit manželku a syna, se kterými měl dlouhodobé neshody,“ řekl Król. Spouštěčem byla podle něj i emocionálně nezvládnutá situace, kdy se útočníkova manželka od něj odstěhovala právě k synovi. „Tvrdí, že si neuvědomil, co může způsobit. Aktuálně projevuje určitou lítost. Nicméně - co si o takové lítosti myslet,“ doplnil Król.

Rasistické komentáře k bohumínské tragédii. ‚Před lety by se to neřešilo, teď se to učíme,‘ říká politolog

Číst článek

V bytě podle něj bylo v době útoku 15 lidí pozvaných na oslavu dětských narozenin. Oheň podle státního zástupce zabil útočníkovu manželku, syna, vnuka a jeho matku. Zemřely i další dvě děti pozvané na oslavu. Vazby k ostatním obětem žalobce nechtěl specifikovat. „Byli tam další lidé bez příbuzenských vztahů,“ řekl jen. Přímo v bytě zemřelo šest lidí. Dalších pět lidí zemřelo po pádu z okna. Čtyřem se podařilo z bytu uniknout přes balkon.

Policisté útočníka v pondělí obvinili z vraždy a obecného ohrožení. Hrozí mu až výjimečný trest včetně doživotí. Vyšetřování žhářského útoku podle Króla potrvá několik měsíců. Čekat se bude například na znalecké posudky. Experti musí vyhodnotit, jak se oheň šířil i kde všude hořlavina byla. Zkoumat se bude i duševní stav obviněného. Podle žalobce ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl duševní poruchu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme